HRDÝ, M. Segmentace obrazových dat využitím hlubokých neuronových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kiac, Martin

Úlohou študenta bolo navrhnúť a realizovať neurónovou sieť schopnú segmentovať objekty v obraze podľa naučených vzorov. Samotná práca je pomerne rozsiahla, prehľadne členená a vhodným spôsobom rozoberá danú problematiku. Študent bol počas celého procesu riešenia záverečnej práce aktívny a k samotnému riešeniu pristupoval zodpovedne. Zadanie práce bolo splnené, študent preukázal svoje odborné znalosti a schopnosti. Výsledkom práce je naučený model segmentačnej neurónovej siete, ktorý je schopný segmentovať základné elektronické súčiastky. Za týmto účelom bol vytvorený dataset, ktorý študent sám pripravil, spracoval a následne anotoval. Práca bola taktiež rozšírená o ďalší naučený model neurónovej siete, ktorý dokáže rozpoznávať prítomnosť rúk v scéne obrazu. Spomenuté rozšírenie bolo implementované z dôvodu zaistenia bezpečnosti, vzhľadom na možné praktické využitie navrhnutého riešenia. Výsledné riešenie záverečnej práce využíva vhodné metódy, je detailne prepracované a kvalitne zdokumentované. V závere je možné konštatovať, že množstvo a kvalita odvedenej práce študenta zodpovedá výbornému hodnoteniu. Prácu preto hodnotím 100 bodmi, A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Myška, Vojtěch

Student se zabývá metodami segmentace obrazových dat pomocí hlubokého učení. Konkrétním zaměřením je segmentace elektronických součástek na deskách plošných spojů. Z formální části mám k práci několik výhrad. Abstrakt práce postrádá typické vlastnosti abstraktu. V úvodu student píše pouze o obecných věcech týkajících se neuronových sítí a segmentace obrazu. Postrádám zde text popisující aplikaci segmentace na elektronické součástky. O samotném zaměření práce se čtenář dozví až na straně 40. Práce obsahuje několik typografických a gramatických chyb. Dále bych vytkl používání anglických výrazů, např. enginů a dataset. Podkapitola 4.1 zabývající se původními segmentačními metodami je z hlediska zaměření této práce irelevantní. Student uvádí také některé nepřesné nebo zavádějící informace. Dále bych vytkl neuvedení jednotek v tabulce 5.4 a obrázcích 5.3 a 5.4 (informace je nutné uvést i v případě, že se jedná o bezrozměrnou jednotku). V práci také postrádám podrobnější diskuzi o provedených experimentech. Z obrázku 5.5 (špatně označený jako tabulka 5.5) student usuzuje, že nedošlo k přetrénování modelu neuronové sítě. Nicméně grafy obsahují pouze průběh ztrátové funkce na trénovací datové množině, nelze tedy tvrdit, že nedošlo k určitému přetrénování. Na straně 54 jsou v textu uvedeny hodnoty ztrátové funkce, z které je evidentní, že došlo k mírnému přetrénování. Praktická část práce je na dobré úrovni. Student si vytvořil vlastní datovou množinu. Tu použil na natrénování neuronových sítí. Výsledkem je metoda schopná klasifikovat a segmentovat integrovaný obvod, relé, kondenzátor a LED diodu. Student splnil zadání v celém rozsahu. Na základě uvedených poznatků navrhuji hodnocení B/87b.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 133559