PODRABSKÝ, T. Návrh, simulace a realizace funkčních modulů testbedu Průmysl 4.0 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

Student vypracoval svou diplomovou práci na téma Návrh, simulace a realizace funkčních modulů testbedu Průmysl 4.0. V rámci teoretické části práce se student zabývá filozofií a popisem jednotlivých nástrojů, které využívá dále v rámci praktické části. Co do rozsahu lze pak praktickou část označit směle jako interdisciplinární, neboť mimo dá se říci klasických témat, jako je návrh měřicího obvodu pro tenzometrický nosník, realizace programového vybavení pro PLC či HMI terminál a mnoha dalších, se zabýval také návrhem a realizací mechanické konstrukce jednotlivých částí testbedu. Přestože celá práce patří svým rozsahem spíše ke stručnějším, obsahuje vše potřebné. Student práci věnoval obrovské množství svého času a úsilí, neboť jeho činnost byla vázána na průběžně realizované výsledky členů skupiny. I přesto dokázal navrhnout a úspěšně realizovat množství jednotlivých částí od prototypů po finální verze. Práci studenta hodnotím jako výbornou stejně tak jeho začlenění do týmu, kdy pracoval do velké míry samostatně a při pracovních schůzkách byl vždy perfektně připraven. Rovněž velmi dobře reagoval na výtky a náměty ke zlepšení. Mám-li hodnotit práci studenta čistě z pohledu vedoucího práce a podle zadaných kritérií, nemohu navrhnout jinou známku než A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Pásek, Jan

Diplomová práce pana Podrabského se zabývá projektem automatického robotického barmana. Má část mechanickou, část elektrickou a část softwarovou. Je to tedy hezká ukázka projektu mechatronického zařízení. Zajímavá je tato diplomová práce především použitím softwarových nástrojů. Pro návrh elektrického zapojení byla použita studentská verze nejnovějšího provedení softwaru EPLAN. Pro návrh konstrukčních prvků byla použita nejnovější verze 3D modelovacího software Solid Edge ST10 a následně byly vyrobeny tiskem na 3D tiskárně. Ověření vyrobitelnosti bylo průběžně simulováno jako virtuální model třídící v prostředí Tecnomatix Process Simulate, což je modul digitální továrny Tecnomatix firmy Siemens. Všechny tyto uvedené nástroje spadají do základní linie vize Průmysl.4.0. Z tohoto pohledu pokládám téma zadání za nejen náročné, ale velmi progresivní. Pozoruhodné je, že přes svoji náročnost a přínosnost má práce pouze 50 stran. I to je dokladem toho, že moderní nástroje, když se je řešitel naučí používat, udělají hodně práce za něj. Je to práce skrytá, která nepotřebuje vysvětlující text, na rozdíl od práce komponované z mnoha rozdílných nástrojů a rozhraní. Kromě výše uvedených částí řešení obsahuje diplomová práce klasická řešení „schop-floor“ úrovně, tedy řídicí programy PLC, uživatelské rozhraní HMI a měřící elektroniku na principu RFID – tedy opět prvek spadající do Průmyslu4.0. Student práci správně rozdělil do logicky na sebe navazujících částí, a to: seznámení s nástroji, které při své práci použil, dále model zařízení (robotického barmana), vybavení modulů senzory, akčními členy a PLC, řídicí programy a HMI a virtuální zprovoznění. Až na drobné výjimky byly postupy a programy popsány srozumitelně a s logickou následností. Již bylo řečeno, že jde o dosti novou problematiku, a o původnosti práce diplomanta nemůže být v tomto případě pochyb. Student prokázal svojí prací dobré inženýrské schopnosti, znalosti, intuitivnost chápání a pracovitost. Na druhé straně nevymyslel nic převratného, to mu zadání ani neumožňovalo. Také jsem postrádal stručnou rešerši digitálních továren jiných výrobců, i když to nebylo přímo bodem zadání.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 110803