LAGA, O. Využití termoelektrického generátoru pro zvýšení využití odpadního tepla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Vlach, Radek

Student přistupoval k řešení diplomové práce samostatně a pravidelně konzultoval postupy řešení. Student prokázal schopnost orientovat se v problematice návrhu tepelného výměníku a oblasti energy harvestingu využívajícího termoelektrický generátor. Při řešení práce se ukázalo jako rozhodující navrhnout tepelný interface zajišťující požadovaný tepelný rozdíl na TEGu. Student někdy nedokázal analyzovat výsledky a vyvodit z nich patřičné závěry. Student navrhl patřičné úpravy, aby realizovaný tepelný výměník byl plně funkční. Diplomovou práci Ondřeje Lagy doporučuji k obhajobě a hodnotím jako velmi dobrou/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Janák, Luděk

Předkládaná práce se zabývá návrhem aktivního tepelného výměníku, jehož ventilátor je napájen autonomně prostřednictvím termoelektrického generátoru (TEG). Stanovené cíle práce zahrnovaly úvodní rešeršní studii související problematiky, volbu parametrů termoelektrického generátoru v dané aplikaci, samotou realizaci výměníku s TEG a následné testování zařízení ústící do závěrečného zhodnocení. Všechny body zadání této diplomové práce byly kvalitně splněny. Práce je po formální a stylistické stránce zdařilá a vhodně strukturovaná. Autor se však nevyhnul drobným chybám – typicky např. nedostatečné využívání trpného rodu či neúplné popisky některých grafů. Během řešení se objevily problémy typické pro termoelektrické generátory – problémy s tepelnými kontaktními odpory, zajištěním dostatečného tepelného spádu a související nízké výstupní napětí termoelektrických modulů. Autor se snažil tyto problémy aktivně řešit, případně nastínil varianty jejich řešení v závěru DP. Praktickým výstupem diplomové práce je funkční vzorek aktivního tepelného výměníku, který je po dílčích konstrukčních úpravách (např. náhrada ventilátoru 5 V variantou) vhodný pro reálné nasazení. Celou práci – zejména její komplexnost, experimentální část a kvalitu praktické realizace – hodnotím jako velmi zdařilou stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 83493