HUBKA, P. Digitálně řízený multifunkční filtr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Ševčík, Břetislav

Student se ve své práci zaměřil na analýzu a chování digitálně řízených prvků v obvodech aktivních kmitočtových filtrů. Výsledkem práce je plně digitálně řiditelný aktivní filtr. Zadání práce bylo kompletně splněno. Práce je strukturovaná logicky a věcně. Z formálního hlediska se jedná spíše o průměrné hodnocení, v práci se vyskytuje řada překlepů, chyb ve strukturování textu, nejsou dodrženy styly pro psaní rovnic a výrazů v textu. Některé převzaté obrázky jsou méně kvalitní. Aktivita studenta během roku byla na velmi dobré úrovni. Zejména bych vyzdvihnul samostatnost při tvorbě vlastního prvku v prostředí PSpice, který je plně funkční a představuje zvolený integrovaný obvod aktivního filtru. Po praktické stránce student prokázal velmi dobré znalosti z oblasti programování jednočipových mikrokontrolerů a při konstrukci obvodů s digitálně řízenými prvky. V práci ovšem velmi postrádám vývojový diagram ovládacího programu. Dále bych uvítal podrobnější vysvětlení realizace možnosti volby řádu filtru. Celkové hodnocení studenta 81 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce D 13/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Student realizovat tři desky filtrů, s různou realizací rezistorů pro nastavení charakteristiky filtru. Základem všech zapojení je integrovaný obvod přímo určený pro realizaci aktivních filtrů, čímž se návrh zařízení značně zjednodušil a autor se mohl soustředit na vliv elektronického řízení. Srovnání výsledků měření jednotlivých realizací je ale provedeno jen v jednom grafu a porovnat vliv použitých rezistorů je obtížné. Autor v úvodu práce zmiňuje možnost izolace datových vstupů elektronických potenciometrů pro snížení úrovně rušení, ale neprovedl žádná měření, která by podložila opodstatněnost takového opatření. Ve vytvořeném zařízení tato funkce implementována není. Z popisu naměřených grafů není patrné, kterou realizaci obvodu který graf charakterizuje. Při měření digitálního potenciometru student zjistil velmi nízkou přesnost nastavení odporu, chyba dosahovala téměř poloviny rozsahu potenciometru! Takto velká odchylka spíše poukazuje na chybu měření, než nekvalitní výrobek. Výhrady mám k číslování kapitol a dalším formálním prohřeškům (jednotky nejsou odsazeny od hodnot), autor ne vždy cituje zdroje (graf 3.1). Nesouhlasím s platností vztahu 4.1, ani jeho interpretací ("nejlepší je nechat TWPS bity nastavené na 0, protože cokoliv na nultou je 1.").

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 16/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 8/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 39221