VOPELKOVÁ, D. Studium antioxidační aktivity doplňků stravy in vitro [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Omelka, Ladislav

Dominika Vopelková začala pod mým vedením pracovat v zimním semestru šk. roku 2014/2015. Její bakalářská práce se zaměřila na studium antioxidačních vlastností některých vybraných typů komerčních produktů (bylinný čaj, šťáva z brusinek a petržele, sušené plody Goji, kapsle Maqui, Cordyceps, Graviola) metodami UV-VIS a EPR spektroskopie. Jednalo se především o stanovení obsahu polyfenolických sloučenin v závislosti na čase při jejich vyluhování, v případě kapslí a sušených plodů Goji o stanovení časové závislosti uvedeného obsahu v prostředí žaludeční šťávy (simulované roztokem HCl). Při vypracování bakalářské práce se studentka nejdříve dobře seznámila se současným stavem poznatků v dané oblasti, což dokumentuje velký počet zahrnutých odkazů. Stejně tak si velmi dobře osvojila základy použitých analytických metod po stránce teoretické i praktické. V celém průběhu pracovala velmi systematicky a svědomitě, přičemž účinně využívala znalosti, získané v dosavadním průběhu studia. Navíc, v mnoha případech sama vyvíjela iniciativu při řešení experimentálních problémů, v nutných případech konzultovala tyto problémy se školitelem. Velkou samostatnost prokázala rovněž při zpracování experimentálních výsledků a tvorbě textu bakalářské práce. Z uvedených důvodů hodnotím jako školitel Dominiku Vopelkovou známkou „ v ý b o r n ě (A) “ Brno 18. 5. 2015 Prof. Ing. Ladislav Omelka, DrSc.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pořízka, Jaromír

Předkládaná BP se zabývá stanovením AOX vlastností doplňků stravy. Jedná se o velice aktuální a diskutované téma. Teoretická část má logické členění a je zde čtenáři předložen snadno pochopitelný úvod do problematiky. Občas se v textu vyskytují méně obratné teze, avšak například teoretický základ k EPR, což je poměrně komplikovaná technika, je popsán velice srozumitelně. Experimentální část má předepsané členění. Jednotlivé postupy jsou podrobně popsány. Co se týče statistického zpracování dat, není jasné, kolik replikátů měření bylo v rámci jednotlivých skupin vzorků proměřeno. Výsledky měření čaje a šťávy jsou uvedeny se směrodatnou odchylkou, která se však zdá pro tento typ měření neuvěřitelně nízká. Po přepočtu na %RSD se jedná o hodnoty menší než 0,4%. U vzorků extraktů měřených na UV-VIS se zdá, že závěry jsou formulovány na základě jednoho měření. Na závěr sice autorka uvádí, že se nezaměřovala na přesné stanovení hodnot, nicméně pokud má tato BP položit základ dalším experimentům, bylo by vhodné mít přesnost postupů ověřenou alespoň na 2 paralelních testech. EPR experimenty již byly provedeny ve více opakováních. Chybí mi srovnání výsledků s literaturou, pokud je dostupná. V práci je větší množství typografických chyb, což trochu kazí dojem, ale přes všechny námitky je vidět, že Dominika Vopelková zvládla hlavně práci s literaturou a citovala ji ve stanoveném formátu. A to je pro studenta bakalářského programu stěžejní. Navrhuji známku B a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 77158