ŽÁK, M. Solární koncentrátorový systém s automatickým natáčením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Baxant, Petr

Práce studenta Martina Žáka je zaměřena na oblast využívání solární energie přímého slunečního záření s cílem vytvořit polohovací systém sledující slunce během dne a roku ve spojení s koncentrátorovými solárními kolektory popř. fotovoltaickými panely. Student se práce zhostil velice aktivně a během celého semestru vytrvale plnil jednotlivé body zadání. V rámci prezentací vždy přinášel nové výsledky a pokrok v řešení byl vždy jednoznačně identifikovatelný. Student byl vždy připraven a reagoval na dotazy věcně a správně. Oceňuji zejména velké množství praktické práce, různých testů a pokusů o mechanické konstrukce. Přestože se některé části nepodařilo vyrobit tak, aby mohly být nasazeny k rutinnímu používání, považuji dosažené výsledky za plnohodnotné a splňující požadavky zadání a diplomové práce jako takové. Velmi si cením vytvoření funkčního vzorku a modelu trackeru na bázi moderní otevřené platformy Arduino a jeho přímé otestování na reálném polohovacím zařízení. Implementace různých režimů činnosti trackeru nabízí další experimentování. Velice dobře komentovaný algoritmus a celé zapojení trackeru bude dobrým návodem pro další zájemce o tuto problematiku a konstrukce. K práci nemám vážné formální připomínky, snad kromě formátu citací v popiskách obrázků, které jsou mimo popisek a jinak než se běžně aplikuje v literatuře. Ostatní připomínky student reflektoval během vypracování a návrhy zapracoval kompletně. Doporučuji práci k obhajobě u státní zkoušky.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Sumec, Stanislav

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem a realizací zařízení pro sledování pohybu slunce za účelem zvýšení účinnosti solární elektrárny. V úvodních kapitolách se autor věnuje popisu metod pro přeměnu sluneční energie na energii tepelnou a elektrickou. Dále jsou uvedeny různé metody sledovaní pohybu slunce umožňující lepší využití slunečního svitu. Je představen existující algoritmus pro výpočet polohy slunce pro dané místo a čas. Následující kapitoly se věnují vlastnímu návrhu a realizaci celého zařízení. Autor v rámci práce vytvořil funkční prototyp včetně SW výbavy a další dva zmenšené demonstrační modely. Z práce je patrné, že autor věnoval řešení zadání velké množství času. Dokázal zkonstruovat zařízení po mechanické stránce, navrhnout a realizovat elektronické ovládání a také implementovat řídící program. Výsledkem je kompletní produkt, který by bylo možné v praxi použít, což bylo také demonstrováno na uskutečněném experimentu. Nechybí ani ekonomická rozvaha navrženého řešení a srovnání s dostupnými komerčními produkty. Samotný text je přehledný a čtivý. Není však zcela bez problému, například v kapitole 2 věnující se výpočtu polohy slunce by bylo vhodné podrobněji okomentovat jednotlivé vztahy. Po formální stránce lze ještě vytknout nevhodný formát citací u obrázků a tabulek. Celkově je práce zpracována výborně a výsledný produkt lze považovat za zdařilé inženýrské dílo. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Otázky

eVSKP id 102581