JABLONSKÁ, D. Řízení robotické ruky myopotenciály [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Bubník, Karel

Předložená práce se zabývá ovládáním robotického ramene pomocí miopotenciálů. Jednotlivé kapitoly práce jsou logicky členěné a pokrývají zadání. Výhradu mám k obsahu některých kapitol, které jsou psány obecně, bez důrazu na využití v práci. Chválím důsledné citování zdrojů. Studentka často používá výrazů, které nejsou obvyklé, nebo ve smyslu využití konkrétních částí nejsou vhodné a nedávají smysl. Použitá terminologie vznikla zřejmě nevhodným překladem z cizojazyčných zdrojů. Zajímavou částí je zpracování signálu EMG, ve kterém studentka získává dva parametry k řízení protézy (rozsah pohybu a rychlost vykonání). Tento přístup umožňuje přesnější a přirozenější řízení protézy. Popis zpracování signálu, by však mohl být obsáhlejší. Studentka se pokusila řídit zpracovaným signálem robotickou paži, avšak neúspěšně, což může být způsobeno i závadou ramene. Problémům bylo možné předejít, kdyby si studentka ponechála více času pro realizaci. Zpracovaný signál použila úspěšně k řízení virtuálního ramene v simulačním prostředím.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Předkládaná práce se zabývá využitím elektromyografického záznamu (EMG) pro ovládání robotické ruky. Studentka navrhla jednoduchou, nicméně funkční, metodu zpracování EMG, čímž splnila dle mého názoru klíčový bod zadání. Ostatní podstatné body zadání však považuji za nedostatečně splněné, což dokumentuje práce samotná. Literární rešerše se nevěnuje popisu robotických manipulátorů ovládaných EMG, ale popisuje zvlášť elektromyografii a zvlášť robotické manipulátory, aniž by se autorka pokusila o hlubší syntézu uváděných informací a jejich vzájemnou vazbu. Řada uváděných skutečností je vágních, nebo dokonce chybných. Praktickou část práce lze rozdělit na dvě oblasti: oblast simulace pohybu a oblast řízení skutečné robotické ruky. V oblasti simulace pohybu autorka použila převzatý toolbox, a jediným jejím programátorským příspěvkem bylo vytvoření grafického rozhraní s několika tlačítky, které obsluhuje tento toolbox. Grafické rozhraní mělo umožňovat rovněž simulaci pohybu robotické ruky na základě EMG signálu, nicméně autorka v závěru práce sama čestně přiznává, že simulace na základě zpracování EMG signálu nefunguje. V práci postrádám zdůvodnění, proč tomu tak je. Druhou oblastí praktické části práce je ovládání skutečné robotické ruky, která žel také nefunguje. Zde je vhodné podotknout, že požadavek ovládání skutečné robotické ruky není zadáním explicitně vyžadován, přestože k němu autorka svou prací i závěrem směřuje. Nevalná úroveň obsahové části práce koreluje s nízkou kvalitou formálního zpracování a nepřesnostmi v používaném názvosloví.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 72821