TKADLEC, J. Moderní trendy v třískovém obrábění - frézování a mikrofrézování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Polzer, Aleš

Předložená diplomová práce je zpracována s podporou 71 citovaných literárních zdrojů a je sepsána na 73 stranách (počítáno včetně příloh). Je v ní rešeršní formou charakterizována problematika rozvíjejícího se mikro-frézování na CNC centrech. Pozornost je věnována např. strojům, řezným nástrojům i upínacím systémům pro mikro-frézování. Opomenuta není ani oblast specializovaných CAM softwarů a problematika volby řezných podmínek. Popsána mohla být více problematika mikro-frézování dle zahraničních odborných studií. Např. princip upínače Tribos, který je znám i v oblasti běžného frézování na CNC strojích, mohl naopak zaujímat menší rozsah stran.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Trčka, Tomáš

Předkládaná diplomová práce je rešerší na téma frézování a zejména mikro-frézování. V úvodu autor definuje pojem mikro-frézování. Dále je součástí práce i popis strojů využívaných pro danou oblast, technologie výroby nástrojů a v neposlední řadě oblast CAD/CAM zaměřenou zejména na dentální problematiku. Autor se mohl vyhnout popisu nástrojových materiálů, který je napsán všeobecně bez zaměření se na mikro-frézy. Upínání nástrojů autor věnoval 8 stran. V práci se také vyskytují nepřesnosti, stylistické chyby a opakující se tvrzení. V kapitole 1.5 se autor vrací k „size effect“ popsanému podrobně výše v samostatné kapitole 1.3.2. V řadě případů chybí odkazy na obrázky v textu. Popis dvou rozdílných vztahů (3.1) a (3.2) je pojmenováno stejně – podélná drsnost. Navíc zde chybí citování zdroje. To také chybí v tvrzení (kapitola 1.5.5), že polykrystalický diamant vyroben metodou HPHT je tvořen pouze jedním prvkem, což je chybné. Vždy je tam přítomno pojivo. Na obrázku 1.5 je vyznačeno ´h´, což autor o odstavec výše označil jako tloušťku odebírané třísky, zatímco na daném obrázku se jedná o jinou veličinu. Tady autor uvádí, že se jedná o hloubku řezu, zatímco správný termín zní šířka záběru hl. ostří nástroje apod. Vyzdvihnout lze zdroje skutečných zahraničních studií, ve kterých autor zmiňuje konkrétní výsledky z vědeckých a výzkumných činnosti. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 116337