PAMÁNEK, D. Úlohy s různým stupněm důležitosti při řízení motorů na platformě Zynq [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Diplomová práce se zabývá tvorbou řídicího algoritmu synchronního motorku s permanentními magnety v programovatelném hradlovém poli pomocí jazyka VHDL s následným začleněním úlohy s vyšším stupněm důležitosti, kterou bylo spolehlivé přejití do bezpečného stavu. Zadání práce lze považovat za obtížné z důvodu multidisciplinárního pojetí a časově náročné. Student musel na začátku zvládnout úvod do poměrně složité problematiky řízení střídavých synchronních motorů. Dále se musel seznámit s programováním SoC Zynq, který zahrnuje dvou jádrový procesor ARM a programovatelné hradlové pole, oboje v práci využíval. Bylo také nutné se seznámit s poskytnutou deskou výkonové elektroniky. Student prokázal dobré schopnosti při práci s anglicky psanou dokumentací. Student přistoupil k řešení diplomové práce zodpovědně a se zaujetím. Většinu problémů řešil samostatně. Konzultace využíval ke sdělení aktuálního stavu prací a plánování následujících kroků. Pracoval průběžně, v závěru bylo jeho pracovní nasazení vysoké, protože se při skládání jednotlivých bloků do výsledného řídicího schématu rozhodl pro jejich zpětnou úpravu, což hodnotím kladně, protože to zvýšilo užitnost naprogramovaného algoritmu. Vypracovaná diplomová práce je napsána v logickém sledu a splňuje požadavky zadání. Hezky působí její grafické zpracování. Student dle mého názoru prokázal při řešení diplomové práce inženýrské schopnosti. Navrhuji hodnocení výborně (91 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Veselý, Libor

Předložená diplomová práce se zabývá řízením PMS motorů na platformě Zynq. Zadání lze považovat po stránce teoretické i časové za náročné. Práce je logicky a přehledně rozdělena do devíti kapitol, které mají odpovídající rozsah. Práce je po jazykové i grafické stránce na dobré úrovni. K práci bych měl několik připomínek. Na straně 10 v kapitole 2.2.1 se dočteme, že metoda měření proudu pomocí snímacího rezistoru je vhodná pouze pro menší proudy. Toto tvrzení je nepřesné, protože vždy je vhodně volena velikost snímacího rezistoru. Na straně 11 v kapitole 2.2.2, která je věnovaná měření otáček a polohy se dozvíme, že při přesné znalosti modelu motoru jsme schopni zajistit výpočet těchto veličin bez přímého měření. Tato představa je mylná, protože vlivem šumu měření tyto algoritmy selhávají v oblasti nízkých otáček. Diplomant během řešení musel proniknout do složité problematiky vektorového řízení synchronního motoru s permanentními magnety a ověřil funkčnost na reálném PMS motoru, což vyžaduje výbornou orientaci v dané problematice. Zadání diplomové práce bylo splněno ve všech bodech. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě. Navrhuji hodnocení A-90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 94286