KOŠŤÁL, J. Možnosti popisu křivek napětí-přetvoření pro výpočtové simulace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebek, František

Práce zabývající se popisem křivky napětí-přetvoření v rámci numerických simulací začíná v úvodu shrnutím důležitých poznatků ohledně zkoušky tahem. Poskytnutá zkouška tahem oceli byla nejprve modelována pomocí metody konečných prvků. Byl vypracován skript v programovacím jazyce daného výpočetního systému pro rychlejší kalibraci křivky zpevnění. Kalibrace samotná byla provedena metodou pokus-omyl, dokud se silová odezva ze simulace neblížila experimentálně získané odezvě. Následně byla výstupní křivka napětí-přetvoření využita pro aproximaci vybranými vztahy, pro které bylo vytvořeno grafické uživatelské rozhraní. Student postupoval velmi samostatně a iniciativně. Svým proaktivním přístupem získal dobrý přehled o praktickém využití standardizované zkoušky materiálu s přesahem do numerických simulací v oblasti rozsáhlých plastických deformací. Autorovi lze vytknout, že některé obrázky v textu nebyly vůbec zmíněny. V některých rovnicích jsou chybně kurzívou číslice, operátory či jednotky. I přes tyto nedostatky lze ale práci hodnotit výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Halabuk, Dávid

Bakalárska práca je zameraná na problematiku určovania krivky napätia—pretvorenia z experimentálne nameraných dát. Autor v prvej časti popisuje základy určovania krivky napätia—pretvorenia, ťahovej skúšky a detailnejšie opisuje 4 nelineárne modely popisujúce krivku napätia—pretvorenia. V ďalšej časti autor pomocou numerickej simulácie v programe ANSYS kalibruje krivku spevnenia na základe dát získaných z ťahovej skúšky. Za týmto účelom bolo vytvorené makro v parametrickom jazyku APDL, pomocou ktorého sa vykonáva iteračný proces, pokiaľ nie je zhoda krivky s nameranými hodnotami v zadanom rozmedzí. Posledná časť práce je zameraná na aplikáciu 4 nelineárnych modelov opísaných v prvej časti. Autor vytvoril samostatné užívateľské prostredie v programe MATLAB, v ktorom sa dajú namerané dáta kalibrovať pomocou týchto modelov. Práca obsahuje niekoľko formálnych a štylistických chýb, ako sú napríklad chýbajúce odkazy na obrázky v texte alebo prehodené číslovanie obrázkov, avšak tieto chyby nevplývajú na výslednú kvalitu práce. Obecne je bakalárska práca spracovaná veľmi kvalitne a študent preukázal vyspelé znalosti danej problematiky. Zadanie bolo splnené v nadštandardnom rozsahu, začo prácu hodnotím známkou výborne a doporučujem ju k obhajobe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108041