PALUCHOVÁ, N. Analýza biodegradabilních plastů v půdách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kučerík, Jiří

Bakalářská práce Natálie Paluchové „Analýza biodegradabilních plastů v půdách“ v sobě kombinuje dvě aktuální témata současnosti jakými jsou biodegradabilní plasty a jejich potencionální rezidua v půdách. Práce je po všech stránkách na velmi dobré úrovni. V rozsáhlé teoretické části popisuje studentka problematiku zpracování plastů a využití biodegradabilních plastů. Dále pak rozsáhle popisuje metody, které lze pro analýzu různých plastů v půdách využít. V experimentální části práce jsou popsány pracovní postupy zahrnující přípravu vzorků půdy kontaminovaných poly(3-hydroxybutyrátem)(P3HB) a jejich analýzu. V kapitole výsledky a diskuse jsou přehledně prezentovány získané výsledky, které potvrzují původní předpoklad o využitelnosti termogravimetrie pro analýzu reziduí P3HB v půdě. V závěru pak studentka poukazuje na možné problémy doprovázející degradaci P3HB v půdě. Cíle práce tedy byly splněny. Natálie Paluchová začala na práci pracovat již ve druhém ročníku studia, bez problému zvládla práci s termogravimetrií, respirometrií i analýzu dat. Pozitivně hodnotím také její pracovitost a samostatnost. Výsledky předložené bakalářské práce představují významný posun v dané problematice, z proto ji hodnotím velmi kladně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Studentka Natálie Paluchová předkládá svou bakalářskou práci na téma „Analýza biodegradabilních plastů v půdách“. Tato BP má celkem 94 stran, i když přílohová část (22 stran) již není číslována. Na 25 stranách v kapitole „Teoretická část“ jsou nejprve uvedeny informace obecně o polymerech. Tato široká oblast je však shrnuta někdy až nepřehledně. Velmi vhodné je další zužování tématu až ke konkrétnímu biodegradabilnímu plastu, jehož chování v půdě je sledováno. Dále jsou v teoretické části přehledně shrnuty a charakterizovány testy biodegradační rychlosti a metody pro analýzu polymerů v půdě. „Experimentální část“ naplňuje 5 stran, „Výsledky a diskuze“ pak 14 stran. K experimentům byly použity 3 půdy o různých vlastnostech a biopolymer P3HB, jehož původ však není v BP zmíněn. Výsledky jsou graficky zpracovány, s uvedením jednoho výběru k diskuzi. Veškeré závislosti jsou vhodně zařazeny do příloh. Výsledky jsou na BP kvalitně diskutovány, a to jak pozitivní, tak negativní zjištění, které souvisí se složitostí a novotou řešeného tématu. V BP je citováno 86 literárních odkazů. Předkládaná BP reflektuje aktuální problematiku a patří svým rozsahem a obsahem mezi práce nadstandardní. Jistě bude sloužit jako jedna ze základních pro další výzkum v této oblasti. V práci se vyskytuje pár formálních nedostatků. Poměrně často chybí čárky mezi větami v souvětích. Dále např. na str. 56 chybí v grafech úseky, či na str. 53 aj. je pravděpodobně chybný název grafu: „Závislost rozdílu LTML na koncentraci jednotlivých půd”. Nicméně, předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a vzhledem k přístupu řešení daného úkolu, splnění zadaní a získání zajímavých výsledků hodnotím známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 115341