ZAVALINA, V. Identifikace objektů v obraze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Boleček, Libor

Místy technicky nepřesné a neúplné vyjadřování. Například pojmenování kapitol. Studentka chodila pravidelně na konzultace. Studentka nastudovala několik metod používaných pro identifikaci objektu v obraze. Tři různé přístupy pro identifikaci následně implementovala. Využití prostředí MATLAB zjednodušilo provedení jednotlivých matematických operací a přínosem práce je spíše sestavení algoritmů pro hledání totožné informace ve vzoru a v analyzovaném obrazu než programování složitých algoritmů typu metody SURF. Bylo vytvořené jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní. Během práce si studentka postupně ověřila, že je obtížné najít univerzální postup a specifické scény vyžadují různé postupy. Proto ani jeden z použitých postupů není univerzální, ale navzájem se doplňují. V experimentální části byly navržené postupy ověřeny na přijatelném množství scén. Úspěšnost identifikace byla vysoká, což bylo patrně částečně způsobené relativní jednoduchostí scén. Zadání práce bylo splněno.

Navrhovaná známka
C
Body
74

Posudek oponenta

Fliegel, Karel

Diplomantka Bc. Viktoriia Zavalina v rešeršní části své práce podala přehled základních metod počítačového vidění, zejména pak metod pro identifikaci objektů v obraze. Z formálního hlediska je text práce zatížen nepřesnostmi a neobvyklými formulacemi, které plynou z faktu, že čeština není rodný jazyk studentky. Z tohoto důvodu není v celkovém hodnocení ke zmíněným gramatickým a jiným jazykovým nedostatkům textu předložené práce přihlíženo, naopak je třeba autorku za snahu dosáhnout kvalitního textu v češtině pochválit. Z odborného hlediska nepřináší teoretická část práce nové poznatky, omezuje se na popis běžně používaných přístupů a metod počítačového vidění. Ilustrace jsou ve většině případů převzaté a nedosahují potřebné kvality. Citace původních zdrojů jsou však uváděny důsledně. Praktická část práce se omezuje na popis grafického uživatelského rozhraní vyvinutého v programovém prostředí Matlab. Toto rozhraní využívá funkce, které jsou vesměs součástí Matlabu a slouží k identifikaci objektů pomocí rozhodovacího stromu, vzájemné korelace a metody korespondence významných bodů v obraze. V praktické části práce postrádám větší návaznost na část rešeršní, včetně odkazů na příslušné kapitoly. Jednotlivé realizované metody jsou popsány pomocí vývojových diagramů. V experimentální části práce je ověřena účinnost implementovaných metod na identifikaci objektů za výrazně omezujících podmínek, vycházejících z představy pohybu těchto objektů na pásu. Vzhledem k tomu, že jsou v této práci použity základní funkce, které jsou dostupné v programovém prostředí Matlab, je možnost praktického nasazení systému velmi omezená. Dovedu si představit, že bude možno tuto práci po nutných úpravách použít pro výukové účely v souvisejících předmětech. Přes výše zmíněné výhrady je možno konstatovat, že zadání bylo splněno.

Navrhovaná známka
D
Body
63

Otázky

eVSKP id 73252