KVARDA, T. Dálkové monitorování teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Pan Tomáš Kvarda měl za úkol vyřešit problém dálkového monitorování teploty v kryokabinách, Problém je v tom, že se jedná o měření velmi nízkých teplot a že je nutno zajistit, aby měřicí zařízení pracovalo i při 160 stupních Celsia pod nulou. To znamenalo jen navrhnout vlastní měřicí systém, ale i jeho tepelnou ochranu. Aktivita studenta v průběhu řešení byla průměrná. Formální zpracování předložené bakalářské práce je na slušné úrovni. V průběhu řešení tohoto úkolu se student musel s problemtikou kryoterapie a techniky měření nízkých teplot, takže rozsáhlá práce s literaturou byla samozřejmostí. Mohu konstatovat, že zadání bakalářské práce bylo splněno a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Rampl, Ivan

Posuzovaná bakalářská práce pojednává o návrhu přístroje pro měření teploty v kryokomoře. Je rozdělena do tří částí. První je věnována kryoterapii, jejím účinkům na lidský organizmus a popisu několika typů přístrojů pro její aplikaci. Ve druhé části autor pojednává o způsobech a technikách měření velmi nízkých teplot s uvedením vlastností nejpoužívanějších teplotních senzorů. Jsou zde uvedeny způsoby zapojení senzorů, metody přenosu senzorových signálů po metalických vedeních a princip analogové linearizace vztahu mezi teplotou a elektrickým signálem. Součástí této části je velmi stručná zmínka týkající se A/D převodníků. Vlastní návrh přístroje je obsahem třetí části. Jsou zde uvedeny vztahy pro výpočet hodnot součástí obvodu XTR105 podle obr.16, návrh přepínače senzorových signálů, časovače s obvodem 555, A/D převodníku a napájecího zdroje. Bohužel v celé práci nejsou použité vztahy číslovány a autor používá stejných symbolů pro označení různých obvodových prvků (např. R1 ve vztahu str.39 neodpovídá R1 ze str.42, který je ve skutečnosti R14 na str.49. Podobně R2). Ostatně výpočet na str.42 je zbytečný, protože ve schématu na str.49 jsou uvedeny jiné hodnoty součástek téhož obvodu. V práci jsou kopie schémat elektronických obvodů bez udání zdroje původu (obr.15, obr.16, obr.17). Až na uvedení vlastností Pt senzorů (str.24) se autor nevěnoval ani odhadu přesnosti výsledných údajů teploty, jak je v zadání požadováno. Práce je napsána v logickém sledu řešení a bez gramatických chyb, avšak není zde uvedeno závěrečné zhodnocení výsledků (schází závěr). Zadání bylo v podstatě splněno a předložená práce odpovídá obecným požadavkům, které jsou na bakalářskou práci kladeny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 22652