SEIDL, T. Projektování materiálového toku pomocí počítačové simulace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Diplomová práce se zabývá vytvoření simulačního modelu logistického řetězce výrobního oblasti průmyslového závodu pro navržení logiky řízení materiálového toku, aplikovaného na provoz v hromadné výrobě osobních automobilů. Práce je uspořádána přehledně a logicky a je pečlivě zpracována. Kapitola 1 s rozsahem 13 stran, nazvaná poněkud nepřesně „Teoretická část“, se zabývá zejména vymezením pojmů využívaných v logistice a v simulaci materiálových toků. Stěžejní část práce je v kapitole 2, opět s poněkud nepatřičným názvem „Praktická část“. Zde je provedena systémová analýza řešené výrobní oblasti, s následně vytvořeným pojmovým modelem formou blokového schématu. Následuje tvorba simulačního modelu (v SW Plant Simulation) a návrh logiky řízení následně aplikováné do modelu. Závěrem je provedeno podrobné vyhodnocení navržené alternativy – zejména s vymezením vůči výchozímu stavu. Práce je doplněna o 11 příloh vytvořených diplomantem. Práce nemá konstrukční charakter, což je v souladu se zadáním. Autor se v práci i přes její velmi solidní úroveň dopustil některých dílčích drobných chyb spíše formálního charakteru. Konkrétně mám připomínky k: - drobné gramatické chyby, - nebyly využity některé doporučené literární zdroje, uvedené v zadání práce Práce předložená diplomantem je původní a splňuje požadavky zadání. Má solidní úroveň a nemám k ní, kromě výše uvedeného, připomínky zásadního charakteru. Diplomant v ní prokázal hluboké znalosti studovaného oboru a schopnost budoucí samostatné práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Martin

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou plánování materiálového toku pomocí počítačové simulace. Simulační 3D model, na kterém jsou popsány systémové hranice zkoumané oblasti, je vytvořen v prostředí programu Plant Simulation. Těžiště práce je zaměřeno na úpravu logiky řízení logistického řetězce, což, jak autor sám uvádí, je možnost, jak upravit systém bez fyzického zásahu do užívané technologie a tak zlepšit jeho produktivitu. Práce je logicky členěna a splňuje všechny body zadání. V diplomové práci je zohledněna velmi široká škála různých vlivů, které mohou projektovaný logistický řetězec ovlivnit, čímž je prokázána důslednost, jaká byla simulační studii věnována. Student navrhuje „evidenční body“, tedy místa, která je vhodné využít jako rozhodovací body pro řízení toku materiálu, tím je naplněn potenciál simulačního nástroje při jeho využití již v koncepční fázi projektu. V práci postrádám bližší představení centrální řídící metody, která je prakticky programovaným mozkem celého simulačního modelu. Student popisuje důležité body rozhodovacích operací této metody, kdy je její obsáhlost a jistě i komplexita naznačena pouze schematicky v příloze 9. Autor si dobře uvědomuje dopad změny logiky řízení na celý logistický řetězec. Rozsah práce, úvaha o vnějších vlivech i rozsah experimentální části se, i přes některá zavedená zjednodušení, blíží rozsahu plánování, či optimalizace projektu v praxi. Jako přínos hodnotím také testování nouzových variant, kdy jedna z oblastí logistického řetězce je pro simulační období odstavena, což je pro praxi důležitý poznatek chování systému. V práci postrádám bližší specifikaci prvků použitých pro vytvoření simulačního modelu, jsou pouze zmíněny prvky jako „Pick and Place“, roboty, zásobníky a dopravníková technika. Bližší vysvětlení jejich specifik by bylo pro širší okruh čtenářů vhodné. Zároveň by teoretická část, konkrétně kap. 1.2, mohla být rozšířena o pojem „životní cyklus výrobku“, který uvažuje i se zpracováním výrobku po ukončení jeho životnosti a problematiku případné recyklace, kterou se moderní pojetí logistiky určitě zabývá. Práce obsahuje značný počet gramatických chyb, překlepů a formálních nesrovnalostí. Jako nedostatek rovněž považuji využití pouze jednoho doporučeného literárního zdroje a pouze tří zdrojů zahraničních. Autorem navržená logika v téměř všech variantách vykazuje vyšší produktivitu zkoumané oblasti. Výše uvedené nedostatky však nesnižují kvalitu diplomové práce. Rozsah a náročnost provedení změn všech řešených stavů simulačního modelu poukazuje na hluboké porozumění studenta řešenému tématu. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 131932