VLADAŘ, M. Měření veličin ve stavebních konstrukcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Základem diplomové práce studenta byl návrh koncepce a realizace mikroprocesorového systému, který umožní sběr a měření veličin z velkého množství měřicích bodů ve stavebních konstrukcích. Nedílnou součástí zadání měla být literární rešerše, dále návrh celkové koncepce, elektronický návrh komponent systému včetně jejich realizace a oživení. Poslední částí diplomové práce mělo být plné naprogramování a ověření funkčnosti měřicího systému. Student postupoval v rámci řešení diplomové práce samostatně jen s konzultacemi vedoucího diplomové práce. Byla navržena celková koncepce měřicího systému, student navrhnul elektrická schémata, vytvořil návrh desek plošných spojů a tyto osadil a oživil. Student dále vytvořil programové vybavení jak pro zabudované mikrokontroléry, tak pro centrální stanici na bázi Raspberry PI. Je možné konstatovat, že student skutečně zrealizoval celé dílo a zabýval se širokým spektrem inženýrských činností. Student prokázal své technické a inženýrské schopnosti, i když práce není dokonalá. Vlastní dokumentace je na dobré úrovni a student jí věnoval dostatek času i pozornosti.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Franek, Lešek

Cílem práce bylo navrhnout a vytvořit systém pro měření veličin ve stavebních konstrukcích. Práci lze hodnotit jako obtížnou vzhledem k velkému rozsahu požadovaných znalostí od navrhování HW, programování mikroprocesorů, návrh komunikace, práce s OS Linux, databázemi a webovými technologiemi. Literární rešerše je velmi strohá. Osobně postrádám informace o tom jakým způsobem jsou zařízení při stavbách nasazována, zda jsou tam umístěna natrvalo nebo dočasně, jakým způsobem probíhá vyhodnocování, z jakých důvodů se tato měření dělají atd. Návrh rozděluje systém na 3 části: centrální jednotku realizovanou pomocí Raspberry Pi, datové koncentrátory pro sběr dat ze snímačů a samotné snímače. Při tvorbě koncepce jsem postrádal vysvětlení, proč byly zvoleny jednotlivé technologie, student se spokojil se zdůvodněním: „po poradě s vedoucím“ nebo zdůvodnění chybí zcela. Pro komunikaci mezi centrální jednotkou a datovými koncentrátory byla zvolena komunikace na bázi 485 v režimu master-slave a protokolem na textové bázi. Určitý nedostatek může být nepoužití kontrolního součtu při posílání dat a tedy možnost zaznamenání chybných dat, na tento problém upozorňuje sám student ve své práci. Další problém vidím v tom, že koncentrátory mažou data okamžitě po jejich odeslání bez potvrzení, že je centrální jednotka přijala. To může vést ke ztrátě dat. Navíc vzhledem k relativním časovým značkám může při ztrátě paketu dojít k posunu časových značek u všech záznamu v paměti pro konkrétní koncentrátor. Ke ztrátě paketu může dojít jak vlivem rušení na sběrnici, která může mít i stovky metrů tak nedodržením časování při přepínání toku dat z Raspberry Pi, kde je toto řešeno v programu běžícím v OS a nelze tak garantovat včasné přepnutí v případě vytížení procesoru jinými úlohami např. zobrazováním dat ve webovém rozhraní. Pro komunikaci mezi koncentrátory a měřiči byly zvoleny komunikace I2C a one wire, postrádám popis omezení pro tyto komunikace. Zejména jaký vodič a o jaké maximální délce může být použít pro připojení měřiče. V HW realizaci jsem nezaznamenal žádné problémy, student vhodně zvolil externí napájení pro celou síť, mohl ještě doplnit, jaký musí mít minimální proudový odběr zdroj, podle počtu připojených zařízení. Centrální systém nejenom, že sbírá data, ale je schopen plnit celou řadu dalších úkolů, jako například kalibrace, objevování komunikační topologie atd. Webové rozhraní je realizováno bez využití frameworku, který by zjednodušil práci při zobrazování dat, případné autorizaci i práci s formuláři. Databáze je navržena velmi jednoduše bez použití datového modelování a dodržení normálních forem. Přesto lze konstatovat, že pro potřeby tohoto systému řešení vyhovuje. Přes veškeré výtky se studentovi podařilo vytvořit funkční systém pro sběr a zobrazování dat z rozsáhlé sítě měřičů. Dokázal si poradit se všemi požadovanými technologiemi alespoň v základním rozsahu. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 85458