HOLEKSA, D. Soustava řízených generátorů obdélníkových impulzů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Hanák, Pavel

Bakalářská práce pana Holeksy je pohrobek výzkumného projektu, který se zabýval působením magnetického vektorového potenciálu na biologické materiály. Tento projekt ÚTKO řešilo spolu s firmou ENJOY. Vedení BP jsem po doc. Ramplovi z ENJOY převzal v akademickém roce 2011/2012. Práce původně počítala i s realizací generátoru, ale protože výzkum mezitím skončil, přepracoval jsem zadání jen na provedení návrhu. Z tohoto hlediska student splnil zadání v celém rozsahu. Navržené řešení není příliš zajímavé ani inovativní, ale požadovanou funkci by splnilo. Způsob nastavení proudu cívkami pomocí omezovacích rezistorů též není příliš dobrý, ale takové řešení bylo vyžadováno ve firmě ENJOY. Student na BP pracoval průběžně a zcela samostatně, občasné konzultace se mnou byly efektivní. Z formálního hlediska musím vytknout, že většina obrázků v práci je rozmazaná až nečitelná, včetně celkového schématu generátoru v příloze B.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mišurec, Jiří

Předložená bakalářská práce je zaměřena na realizaci procesorem řízených impulzních generátorů s požadovanými parametry. Práce je rozdělena do sedmi kapitol na cca 50 stranách. Úvodní kapitoly mají teoretický charakter. Značná část je věnována popisu cívek. Bohužel mi není zcela jasná souvislost s následným řešením generátoru. Není jasné, které vlastnosti a parametry cívek mají vliv na provedení či návrh generátoru. Stejně tak i následná kapitola popisující generátory je de facto všeobecný popis, snad až pak nástin přímé digitální syntézy DDS. Následné kapitoly pak jakýmsi způsobem definují požadavky na generátor, a popisují mikrokontrolér, řízený přepínač a pod. Co však týče generátoru, název kapitoly je zavádějící, protože žádné požadavky diskutovány nejsou. Stejně tak i v řadě dalších případů, prostě je konstatováno, že daný typ je vhodný. Vlastní návrh je pak v určitých částech podpořen výpočty obvodových součástek. Příloha pak obsahuje návrh plošného spoje, obrazec rozložení součástek a soupis použitých součástek. Celkově je práce na přijatelné úrovni. Připomínky mám především k formálním záležitostem. Zvolená klíčová slova slova jsou poněkud nevhodná, navíc některá ani nevyjadřují klíčové oblasti podstaty práce (např cívka, multiplexor, výkonový zesilovač). Obr. 3.4 – nerozumím pojmu „povinné zapojení“. Obr. 4.1 – není mi jasná potřebnost uvádět schématickou značku obvodu 74154. Text obsahuje řadu vět a výrazů, které nejsou zcela technické a jsou zjednodušené, nevyjadřují podstatu věci a hodí se spíš do populárního časopisu, někde mají charakter vycpávek. Nechť například student objasní činnost tranzistoru v „saturačním režimu“ (str. 26) nebo pojem termínu „jistá linearita“ (str. 26 a jinde). Dále značení konstant a proměnných, tedy písmo kolmé vs. kurzíva. To se týká jak značení v textu, tak v obrázcích. Značení je nahodilé a nevyzpytatelné, student evidentně v této formální stránce nemá jasno. Slovo „standardní“ v uvedeném významu se píše s „d“ (str. 30). O tvrzení v Závěru, že „Bakalářská práce se zabývala vlastnostmi cívek, druhy generátorů a způsoby generování impulzu“, nejsem zcela přesvědčen. Cívka jako součástka byla nějak popsána, ale rozhodně se to netýkalo vlastností cívek, obdobně i u generování impulzu.

Navrhovaná známka
B
Body
81

eVSKP id 64578