KŘÍŽ, D. Moderní metody výroby děr v kovových materiálech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Píška, Miroslav

Velmi dobrá práce studenta se zájmem o obor. Některé dílčí závěry jsou mírně superlativní, jedná spíše o vlastní autorův názor. Pravidelné konzultace a dílší diskuze podpořily vznik kvalitní bakalářské práce, kterou doporučuji i obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Humár, Anton

Pojetí bakalářské práce vychází z průměrných znalostí aplikací soudobých vzorů řešení dané problematiky, uchazeč prostudoval a ve své práci využil poznatky získané studiem odpovídajícího souboru dostupné odborné literatury (14 literárních odkazů: odborné publikace, výuková skripta, Internet). Rozsah práce odpovídá požadavkům (37 stran), i když využití prostoru stránek je velmi malé. Bakalářská práce by neměla být psána v 1. osobě množného čísla, např.: „musíme chladit“ (str. 11), „můžeme vidět“ (str. 16), „abychom předešli hranatosti díry“ (str. 17), „Honovat můžeme“ (str. 22) a další. Řazení symbolů v Seznamu použitých symbolů a zkratek (str. 38) je nesprávné. Správné pořadí je následující - velká písmena podle abecedy, malá písmena podle abecedy, velká řecká písmena podle řecké abecedy, malá řecká písmena podle řecké abecedy. První kapitola bakalářské práce se zabývá teoretickým rozborem problematiky výroby děr - vrtání (řezné podmínky, průřez třísky), dokončovací metody výroby děr (vyhrubování, vystružování, zahlubování, válečkování, honování, broušení), protahování a protlačování, předlité a předkované díry, stříhání. Ve druhé kapitole jsou velmi stručně charakterizovány nástroje pro vrtání (včetně broušení vrtáků) a střižné nástroje. Velmi stručně jsou popsány též stroje pro výrobu děr (kapitola 3), i nekonvenční metody výroby děr (paprsek plazmy, paprsek elektronů, laserový paprsek, vodní paprsek). Práce je napsána dobrou češtinou, jak z obecného, tak i odborného hlediska, bez gramatických chyb, formální chyby se vyskytují pouze ojediněle, např. „Výsledkem této rychlostí je vektorový ‚součin‘ posuvové a řezné rychlosti“ (str. 11), hodnoty Ra bez uvedení jednotek (str. 16, 17, 24), „brusný kotouč“ (str. 23), „protahování, které se ukázalo ‚jako také‘ produktivní metoda“ (str. 36), tabulka na straně 9 je bez uvedení i komentáře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 63397