JELEČKOVÁ, P. Implementace dynamického biometrického podpisu v podniku po nabytí účinnosti nařízení eIDAS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Smejkal, Vladimír

Diplomová práce je značně nadstandardní kvality. Diplomantka zhodnotila své teoretické i praktické znalosti a zkušenosti velmi dobrým způsobem. Práce obsahuje mnoho obecně využitelných poznatků a lze ji používat jako obecnou metodiku pro implementaci dynamického biometrického podpisu v podnikových procesech. Přínosné je i závěrečné srovnání papírového a elektronického řešení z finančního a bezpečnostního hlediska.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Cílem práce bylo vytvořeni obecně použitelné metodiky pro implementaci dynamického biometrického podpisu v podniku po nabyti účinnosti nařízeni eIDAS a s přihlédnutím k dalším právním předpisům a technickým normám. Cíle bylo dosaženo v plném rozsahu, neboť práce je plně použitelná jako metodika pro nasazování dynamického biometrického podpisu v podnikových procesech.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Byly použity správné metody správným způsobem. Nejprve byla aplikována metod analytická, a to analýza legislativy týkající se elektronického podpisování v České republice. Dále metoda komparativní při porovnání kryptografického elektronického podpisu s dynamickým biometrickým podpisem z hlediska technologického a bezpečnostního. Pro vlastní realizační část byla použita metoda analyticko-deskriptivní a následně syntéza za účelem návrhu obecně použitelné metodiky pro implementaci dynamického biometrického podpisu v podniku po nabytí účinnosti nařízení elDAS, a to konkrétně na příkladu nasazení DBP pro agendu vyřizování přijatých daňových dokladů - faktur.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Dosažené výsledky jsou správně interpretovány. Učiněny závěry jsou obecně využitelné tak, že mohou sloužit jako základní premisy pro implementaci DBP do různých podnikových procesů.
Praktická využitelnost výsledků A Výsledky jsou vysoce prakticky využitelné. Je zde vyprojektována velmi konkrétní implementace dynamického biometrického podpisu v podniku, a to konkrétně na příkladu jeho využití pro agendu vyřizování přijatých faktur. Popsaným způsobem lze jakoukoliv další agendu spočívající ve zpracování dokumentů v podniku převést na zpracování digitálních dokumentů podepsaných dynamickým biometrickým podpisem.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Práce splňuje všechny požadavky vyplývající z interních předpisů a relevantních technických norem. Je používána správná terminologie, jež je v souladu s platnou legislativou po nabytí účinnosti nařízení eIDAS a vydání zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru elektronické transakce, který vstoupil v platnost dnem vyhlášení, tj. 19. září 2016. Jazyková úroveň plně odpovídá požadavkům kladeným na diplomové práce.
Práce s informačními zdroji, včetně citací A Informační zdroje jsou aktuální, jsou použity vhodným způsobem. Citace odpovídají požadavkům na kvalifikační práce v rámci vysokoškolského studia, jsou přiměřené a odpovídají citační normě.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kodl,, Jindřich

V DP bylo zvoleno vysoce aktuální téma – implementace elektronického podpisu, zejména v případě, kdy je porovnáváno „tradiční“ řešení s alternativou v podobě dynamického biometrického podpisu (DBP).Postup zpracování této problematiky byl zvolen racionálně, přínosné je, že se diplomantka zevrubně zabývá legislativními požadavky v Nařízení eIDAS, resp. dopady, které by mohlo způsobit jeho uvedení v účinnost ve vztahu k implementovaným elektronickým podpisům.Z tohoto pohledu jsou z hlediska zadání DP významné závěry uvedené v kapitole 3.2. DP, kde autorka diplomové práce (DP) vystihla základní aspekty, které je nutné zvážit při nasazení elektronického podpisu do IS.Přínos DP, z mého pohledu, spočívá v přístupu k praktické části DP, kde diplomantka k vlastnímu návrhu řešení přistoupila po analýze nastavených základních procesů modelového podniku. Z popsané charakteristiky modelového podniku (viz kapitola 4.1. DP) je vidět, že zde využila své odborné znalosti, a tak navrhované procesy v modelovém podniku odpovídají reálnému prostředí. Lze konstatovat, že návrh procesů i následné řešení mohou být využity i při implementaci metod autentizace v rámci reálného projektu. Návrh řešení a celá praktická část DP tvoří konzistentní celek. Přínos v této části DP vidím zejména dokladování hlavních aspektů implementace DBP, a to nejen v teoretické rovině. Zde prokázala diplomantka zvládnutí celé problematiky, kdy koncipování návrhu řešení i závěry DP jsou postaveny na reálném základě, přičemž lze zdůraznit fakt, že se diplomantka vypořádala i s dopady eIDAS na implementaci DBP v prostředí IS.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 103515