FARA, M. Kontrola přesnosti ohybu materiálu u klempířských ohýbaček VanMark [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šrámek, Jan

Předkládaná diplomová práce se zabývá tématikou měření rovinných úhlů plechových dílů na ručních ohýbačkách. Práce je vhodným způsobem strukturovaná (v 7 kapitolách a 72 stranách) a jsou v ní splněny všechny požadované cíle. V teoretické části chybí podrobnější zpracování oblasti odpružení a její vliv na praktické využití při práci na ohýbačkách. Práce obsahuje některé formální nepřesnosti a stylistické nedokonalosti. I přes tyto dílčí nedostatky lze diplomovou práci hodnotit jako dobrou i s ohledem na ztížené podmínky pro její vypracování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Jankových, Róbert

Diplomová práce Bc. Michaela Fary odpovídá zadání. Práci považuji za původní a pro praxi přínosnou. Metodika splnění cílů práce je správná. Student prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich správné, ale zjednodušené závěry. Cíle práce ovšem mohly být podrobně analyzovány v kapitole „Motivace“ včetně stanovení metodiky a vymezení rozsahu a způsobu plnění jednotlivých cílů práce. Hodnocená práce prokazuje způsobilost studenta samostatně pracovat a řešit praktické problémy v oblasti řízení procesu ohýbání plechů na klempířských ohýbačkách. Za hlavní přínos je možné považovat provedená měření a návrh úpravy úhloměru pro klempířské ohýbačky Van Mark. Použité statistické metody pro vyhodnocení experimentů jsou ovšem pouze zjednodušené, bez návaznosti na uznávanou teorii ohýbání plechů a teorii odpružení. Práce je logicky rozdělena do úvodu, motivace, čtyř hlavních kapitol a závěru. Všechny kapitoly jsou úplné a přehledné. Jednotlivé části práce na sebe přirozeně navazují a dokumentují postup řešení i úroveň splnění jednotlivých cílů práce. Po formální stránce je hodnocená práce zpracována na nižší úrovni s relativně vyšším počtem věcných, gramatických, formulačních i formálních nedostatků. Za zbytečné chyby je možné označit nedodržování pravidel pro používání interpunkce (např. str. 19, 21, 22, 26, 29 atd.), časté překlepy, nesprávné formulace, nepřesnou a neúplnou terminologii (např. str. 15, 19, 28, 36, 65 atd.). Orientaci v textu zhoršuje i chybějící seznam zkratek a symbolů. Student při zpracování práce vychází z doporučené literatury, kterou iniciativně doplnil o další vhodné tuzemské i zahraniční zdroje. Chybí ovšem důkladnější polemika a srovnání výsledků s teorii ohýbání plechů. Všechny výsledky experimentů byly nakonec využity pouze pro výpočet průměrné hodnoty odpružení bez ohledu na přesnost použitých měřidel, ohýbaný materiál a úhel přetvoření. Vlastní text je tvůrčím způsobem doplněn o řadu nových myšlenek a jako celek logicky propojen. Citace jsou obecně správně formálně uváděny. Výjimku tvoří např. část kap. 3.3. – části 3.3.1 až 3.3.3, kde chybí uvedení zdrojů, na základě kterých byl text vytvořen. Výsledek práce prokázal, že autor má potřebné zkušenosti z práce s technickou českou literaturou v oblasti řešené problematiky. Práce jako celek představuje průměrnou inženýrskou publikaci, která může být využita v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 124429