JANÁČKOVÁ, L. Vizualizace a optická měření vnitřního a vnějšího dvoufázového proudění u tlakových vířivých trysek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Jedelský, Jan

Studentka řešila experimentálně orientovanou práci, jejíž zaměření vyplynulo ze zájmu o danou problematiku. Pod mým vedením začala pracovat koncem roku 2014, kdy se aktivně zapojila do výzkumu v Laboratoři sprejů a vypracovala zde bakalářskou práci. Téma diplomové práce volně navázalo na práci bakalářskou, a proto jsem zadání stanovil náročněji než je obvyklé. Práce byla tedy tematicky poměrně rozsáhlá a náročná jak časově, tak i technicky. Řešení zahrnovalo zejména přípravu a provedení sady vizualizačních experimentů, postprocesing obrazových dat, technickou a fyzikální analýzu výsledků. Zpracování bylo o to náročnější, že studentka práci psala v anglickém jazyce. Autorka se věnovala všem bodům zadání, v některých ohledech však mohlo být řešení detailnější a více propracované. Diplomantka postup práce s vedoucím konzultovala v omezené míře, vlivem delší pauzy v řešení práce bylo problematické její dokončení a jako vedoucí jsem neměl možnost práci v závěrečné fázi usměrnit a kontrolovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Lízal, František

Tématem hodnocené diplomové práce byla vizualizace, měření a výpočty proudění v tlakových vířivých tryskách. Zadání obsahovalo 7 podrobně specifikovaných cílů, které se autorce povedlo splnit. Práce je psána v anglickém jazyce. V úvodní části jsou představeny studované typy trysek. Rešerše dostatečně dokumentuje, jaké proudění lze očekávat a jaké měřicí, případně vizualizační techniky lze využít. Experimentální části je věnováno zhruba 30 stran, na nichž je vhodně popsána experimentální trať, a následně jsou prezentovány výsledky měření pomocí laserového Dopplerovského anemometru a vysokorychlostní kamery. Jako doplněk k metodě particle tracking velocimetry (PTV), která aplikuje vysokorychlostní kameru, byly provedeny i výpočty polohy částic v programu Microsoft Excel. Jak výsledky experimentů, tak porovnání vypočtených trajektorií a metody PTV jsou vhodně diskutovány a porovnány s vědeckou literaturou. Ačkoli velmi kladně hodnotím rozsah práce a způsob, jakým se studentka dokázala vypořádat s poměrně obtížným zadáním, mám k práci několik připomínek. Je zřejmé, že autorka dokáže studovat literaturu v anglickém jazyce a sama dokáže formulovat myšlenky v angličtině. Čtení jejího textu ale není snadné, protože často používá nesprávný slovosled, špatně používá členy a nedokáže text strukturovat tak, aby vynikly nejpodstatnější informace. Obecně lze říci, že práce není psána dost pečlivě a s patřičným ohledem na čtenáře. Velice často jsou obrázky uvedeny na jiné straně, než jsou diskutovány, což nutí ke zbytečnému otáčení listů. Popisky obrázků nejsou dostatečně instruktivní a u některých chybí legenda nebo popisky os (např. obr. 6-20 až 6-24). Větší pečlivost by také měla být věnována práci s literaturou. Problematické je neuvedení odkazů na dříve publikované obrázky 5-1, 5-3, 5-4 a 6-1 až 6-4, které byly součástí článku „MALY, M., J. JEDELSKY, J. SLAMA, L. JANACKOVA, et al. Internal flow and air core dynamics in Simplex and Spill-return pressure-swirl atomizers. International Journal of Heat and Mass Transfer, 2018/08/01/ 2018, 123, 805-814.“ Autorka diplomové práce je i spoluautorkou zmíněného článku, ale přesto by bylo korektní uvést odkaz. Přičemž samozřejmě velmi oceňuji fakt, že studentka zřejmě částí své diplomové práce přispěla k publikaci v impaktovaném časopise. Dále by bylo vhodné kvantifikovat nejistotu měření rychlosti a prezentovat ji v grafech, neboť v práci jsou porovnávány velmi podobné profily rychlostí pro dva typy trysek a různá Reynoldsova čísla (např. grafy 6-14 až 6-17), ale nelze jednoznačně vyčíst, zda rozdíly jsou statisticky významné. Přes výše zmíněné nedostatky je práce na dobré úrovni a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B. Méně podstatné komentáře k práci: • V abstraktu je bez vysvětlení použita zkratka SR. • Obr. 2-3 je rozdělen na dvou stranách. • V kapitole 1 bych doporučil přidat schémata obou typů trysek pro lepší názornost. • Froudeho číslo se píše s „o“, nikoli s „e“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 108934