KRČMÁŘ, M. Zpracování obrazu v zařízení Android - detekce a rozpoznání vizitky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Honec, Peter

Úkolem diplomata bylo vytvořit aplikaci pro detekci a rozpoznání vizitky v zařízení Android. Zadání lze po odborné stránce považovat za méně až středně náročné. Zadání bylo splněno, čemuž odpovídá i výsledná funkcionalita aplikace. Pracovní úsilí diplomanta odpovídalo náročnosti zadání, k řešení úkolu a zejména k napsání dokumentu však mohlo být vynaloženo trochu více času. Je možné, že by se podařilo zlepšit úspěšnost rozpoznání znaků a zvýšit rychlost OCR modulu. Základ však byl splněn – prokázat dovednosti při tvorbě obecné aplikace pro zařízení Android, tj. hlavní kostra programu, uživatelské rozhraní, práce s periferiemi i algoritmy zpracování obrazu.. Dílo lze považovat za práci diplomanta, odevzdaná práce a její kvalita svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Klečka, Jan

Zadání hodnotím po oborné i časové stránce jako spíše méně náročné. Cílem práce byla tvorba aplikace, která zvládne automaticky rozpoznat vizitku v obraze a následně z ní přečíst důležité informace. Dokument práce není na vysoké úrovni. Jeho hlavními klady jsou sice typografie (i když zde se dají vytnout nečíslované rovnice), nízký počet gramatických chyb a čtivost ale nevhodná struktura a nízká odbornost práce tato pozitiva z velké části zastiňují. V textu není uveden teoretický rozbor úlohy (vyjma vágního odstavce v úvodu kap. 6) ani návrh řešení např. první zmínka o tom, které informace z vizitky se aplikace pokouší přečíst je až takřka na konci práce v podkapitole 6.10. Teoretický úvod do zpracování obrazu (kap. 3) je tvořen výčtem metod a jejich velice strohým popisem. Strohost a zevrubnost jednotlivých charakteristik zvláště pak u kritických částí vyvinutého algoritmu působí dojmem nedostatečně provedené rešerše (např. problematice optického rozpoznávání znaků jsou na str. 26 věnovány pouze dva odstavce). Celá tato část navíc obsahuje mnohé nepřesnosti, několik faktických chyb (např. str. 24 – bilineární transformace se používá pro korekci perspektivního zkreslení) a má minimální vazbu na zbytek práce. Praktická část práce je na dobré úrovni. Vytvořená aplikace je funkční. Její ovládání je intuitivní a vytknout se mu dá snad jen nemožnost nastavení parametrů kamery. S čím ale nemohu plně souhlasit je závěrečné hodnocení úspěšnosti algoritmu (str. 54). Provedl jsem vlastní experiment pro ověření autorem uvedených výsledků – z 32 vizitek snímaných z nízké vzdálenosti za velmi dobrých světelných podmínek bylo správně segmentováno 31, na 18 bylo správně přečteno jméno, na 12 bylo správně přečteno alespoň jedno telefonní číslo a pouze na jediné byl správně přečten e-mail. Celkově práce svědčí o uspokojivých inženýrských schopnostech diplomanta. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 94476