ŠINDLER, R. Optimalizace sklonu fotovoltaického modulu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Křivík, Petr

Úkolem studenta v diplomové práci bylo seznámit se s metodou výpočtu polohy Slunce po obloze, vytvořit program simulující polohu Slunce na obloze během dne pro proměnné zeměpisné šířky a dny v roce. V další části práce vypočíst výkon slunečního záření dopadajícího na fotovoltaický modul při proměnném náklonu modulu. Student Bc. Roman Šindler zpracoval diplomovou práci v rozsahu 47 stran včetně seznamu použité literatury. V teoretické části je rozebráno sluneční záření včetně jeho složek a jeho dopad na povrch Země. V další části je popsán algoritmus výpočtu pozice Slunce vzhledem k určitému místu na povrchu Země. Tento algoritmus byl použit v programu simulujícímu polohu Slunce po obloze. Ten byl vyvinut v moderním objektovém programovacím prostředí Agilent VEE Pro 8.0. Výsledky algoritmu byly použity v další části práce, která byla zaměřena na výpočet výkonu slunečního záření dopadajícího na solární modul s možností nastavení proměnného úhlu náklonu modulu. Pro simulaci výkonu slunečního záření byl opět vytvořen program v programovacím prostředí Agilent VEE Pro 8.0. V závěrečné části práce byl pomocí tohoto programu hledán optimální úhel náklonu solárního modulu pro zvolené místo na Zemi v závislosti na proměnných parametrech jako je např. albedo nebo stupeň zataženosti oblohy. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, v teoretické části práce čerpal zejména ze zahraniční literatury. K řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Také práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledný simulační program je možno využít i ve výuce v předmětech, které se zabývají vlastnostmi FV panelů, např. Obnovitelné zdroje energie. Proto doporučuji práci k obhajobě a diplomovou práci studenta hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Splnění zadání A 48/50
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou výpočtu polohy Slunce po obloze, vytvořením programu simulující polohu Slunce na obloze během dne a výpočtem výkonu slunečního záření dopadajícího na fotovoltaický modul při proměnném náklonu modulu. Práce je zpracována v rozsahu 47 stran včetně seznamu použité literatury a obrázků. Práce je rozčleněna do šesti hlavních kapitol. V prvních kapitolách se student zabývá slunečním zářením a teorií výpočtu pozice slunce a simulací polohy slunce. V následující kapitole se student věnuje vlivu nakloněné roviny a přímého záření a návrhu systému pro simulaci vlivu záření na přímý a nakloněný modul a ročního úhrnu záření na přímý a nakloněný modul. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Práci lze vytknout nekvalitní tisk a přílišná velikost některých obrázků a typografické chyby. I přes tyto výtky předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou Výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 26247