IVANISHCHANKA, I. Stanovení obsahových látek ve fytofarmakách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

V předložené bakalářské práci, zpracované na téma „Stanovení obsahových látek ve fytofarmakách“, byly analyzovány bylinné čaje, jejichž hlavními složkami jsou třezalka a meduňka. V rámci řešení bakalářské práce byly v teoretické části sledovány zejména fyziologické vlastnosti těchto bylin, jejich chemické složení a také vliv na zdraví člověka. Práce se po experimentální stránce zabývala posouzením vhodnosti metod izolace a identifikace silic z vybraných čajů pro uklidnění nervového systému. Pro izolaci silic byly použity metody extrakce rozpouštědlem, případně mikroextrakce tuhou fází (SPME) a destilace vodní parou a k identifikaci byla aplikována plynová chromatografie s hmotnostní detekcí (GC/MS). Izolační metody pro získání silic z rostlinných matric byly posouzeny z hlediska vhodnosti a jako optimální izolační technika byla stanovena metoda mikroextrakce tuhou fází (SPME). Na základě komplexního posouzení práce této studentky při řešení bakalářské práce i posouzení předložené studie mohu konstatovat, že si zaslouží kvalifikaci „A“, výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využití poznatků z literatury B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Studentka Iryna Ivanishchanka předkládá svou bakalářskou práci (BP) na téma „Stanovení obsahových látek ve fytofarmakách“. Tato práce má celkem 48 stran a je členěna do 8 kapitol. 12 stran zaujímá vlastní literární rešerše, ve které je odkázáno na 39 literárních zdrojů (z toho 12 v angličtině a 1 v ruštině). Pozornost je zde věnována charakterizaci látek obsažených v bylinách a použitým metodám extrakce a identifikace. Experimentální část detailně popisuje především extrakční postupy a uvádí pracovní podmínky metod identifikace. Výsledky jsou zpracovány na 7 stranách v tabulkové podobě a komentovány. Součástí BP je významná příloha (11 stran) chromatografických záznamů. Během BP bylo zcela jistě v laboratoři vykonáno množství práce. Předpokládám, že studentka si osvojila pod odborným vedením řadu extrakční postupů, které jsou v praxi velmi důležitými kroky při vlastních analýzách. Rovněž použitá moderní metoda identifikace a osvojení si práce na GC/MS ukazuje na rozvoj studentky při vypracovávání BP. BP jako celek však působí „neučesaně“, a to především v důsledku dlouhých souvětí či uvedených nepřesností. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování C
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109625