MAREŠ, J. Kvantifikace nejistot měření metodou Monte Carlo [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Havlíková, Marie

Zadání diplomové práce je zaměřeno na kvantifikaci nejistot přímých a nepřímých měření podle standardních postupů metodiky GUM (Guide to the Expression of Uncertainty in Measrurement) a podle metody Monte Carlo. Cílem bylo realizovat přímá a nepřímá měření pasivních prvků (odpor, kapacita, indukčnost) vybranými digitálními měřidly, vypočítat velikosti nejistot oběma postupy a následně diskutovat a prezentovat dosažené výsledky. Diplomant Bc. Jaroslav Mareš je studentem kombinované formy magisterského studijního programu. Diplomová práce navazuje pouze na semestrální práci 2, která je obsahově stejného zaměření. Semestrální práce 1 byla zadána externě na Českém metrologickém institutu ČMI Brno a byla tematický zaměřena na tvorbu stejnosměrné stupnice. Diplomant pracoval samostatně, konzultací využíval minimálně a to především v závěru řešení práce, kdy bylo nutné realizovat zkušební měření. Diplomant si byl vědom náročnosti a rozsahu práce, ale z mého pohledu podcenil zejména poslední fázi řešení. Dostal do časové tísně a práci odevzdal bez možnosti prodiskutovat postupy zpracování nejistot měření.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Diplomová práce se zabývá kvantifikací nejistot měření pomocí metody Monte Carlo. Práce je rozdělena do tří hlavních částí. První teoretická část je věnována obecnému popisu metodiky stanovení nejistot přímých i nepřímých měření, jednak klasickým postupem, a dále pomocí metody Monte Carlo. Druhá, značně obsáhlá část práce (více jak 100 stránek textu), je věnována popisu výpočtu nejistot pro přímá a nepřímá měření elektrického odporu, kapacity a indukčnosti. Diplomant zde zbytečně opakuje stejné postupy výpočtu pouze pro jiné naměřené hodnoty a jiné přístroje. To mi připadá zbytečné. Stačilo provést jeden vzorový výpočet nejistoty měření klasicky a metodou Monte Carlo pro přímé a nepřímé měření a dále uvést, že stejným postupem lze získat nejistoty měření pro další provedená měření, a uvést pouze výsledky například do přehledných tabulek. V poslední části práci je provedeno určité zhodnocení výpočtu nejistot oběma metodami. Problémem ovšem je, že ještě na straně 17 a 18 je celkem správně popsána metodika stanovení nejistoty metodou Monte Carlo. Bohužel diplomant v části s výpočty (od kapitoly č. 6.5) zřejmě chybně pochopil postup výpočtu. Není mi zcela jasné, jak získal vztah č. 31, podle kterého pak provádí výpočty, protože tento vztah není uvedený v žádné odborné literatuře a diplomant neuvádí ani literární zdroj. Navíc jsou veličiny ve vztahu chybně okomentovány. V práci dále není proveden rozbor vlastností generátoru náhodných čísel, který je potřeba použít u metody Monte Carlo, a jsou na něj kladeny určité požadavky. Není zde vysvětleno, jak se zjišťuje konfidenční interval ze získaných histogramů. Úplně chybí výrobní čísla použitých přístrojů, tudíž není možné provést opakování experimentů. Dále diplomant používá termín nejistota typu C, což je dosti neobvyklé, a dále je zde uvedeno, že nejistota celková je shodná s nejistotou rozšířenou, což také není pravda. Poslední připomínku mám k citované literatuře. Ze seznamu vyplývá, že pouze jedna literatura se přímo týká metody Monte Carlo (literatura č. 7). V seznamu úplně chybí odkaz na základní dokumenty, ve kterých jsou popsány metody výpočtu nejistoty měření klasicky (GUM Uncertainty Framework (GUF), popsaná v dokumentu Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement (GUM), 1995) a výpočet pomocí metody Monte Carlo (MMC), popsaná v dokumentu Evaluation of measurement dat - Suplement 1 to the "Guide to the expression of uncertainty in measurement" - Propagation of distributions using a Monte Carlo method, 2008. Po stránce formální mám tyto výtky: 1) práce je psána ve špatné šabloně s rámečkem, která se již minimálně dva roky na UAMT nepoužívá, 2) citovaná literatura v seznamu literatury není uváděna správně, 3) dosti nízká kvalita obrázku č. 1, 4) měly by být číslovány všechny rovnice a výpočtové vztahy, 5) u příkladu výpočtu je potřeba uvádět i teoretický vztah. Vzhledem k výše uvedeným výtkám nedoporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
F
Body
48

Otázky

eVSKP id 66239