HUSÁROVÁ, A. Galerie moderního umění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Studentka se ujala řešeného tématu osobitým a svérázným způsobem. Jasně čitelná je odvaha vstoupit do řešeného území s návrhem navazujícím na místní architektonickou tradici, ale zároveň odrážejícím principy soudobého architektonického výrazu. Práce je po všech stránkách prezentována na velmi vysoké, profesionální úrovni. Silnou stránkou je nejen promyšlená a propracovaná základní vize – idea konceptu, ale rovněž výsledný návrh. Oceňuji, že autorka věnovala patřičnou pozornost také nezbytné analytické části projektu. Návrh zcela vědomě vychází z daností současného stavu a z podmínek zadání. Rozvíjí možnosti budoucího konceptu území, počítá také s novými prvky dopravně provozního skeletu území. Závěrem konstatuji, že práce splňuje všechny požadavky kladené na diplomový projekt. Otázky a náměty k obhajobě: Autorka může podrobněji popsat vztah svého konceptu k historickým a památkovým hodnotám území, například k areálu chrámu sv. Tomáše a podobně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Od samého počátku se práce studentky vyznačovala vysokým stupněm samostatnosti a schopnosti tvůrčím způsobem rozvíjet zadané téma. Přístup studentky je tedy možné hodnotit jako zodpovědný, samostatný, pragmatický ale také invenční.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Kipila, Lubomír

Navržená a odevzdaná diplomová práce z mého pohledu splnila požadované zadání, odráží se v ní obsáhlá analýza daného vývoje a současné i návrhové nadčasové trendy. Architektonický návrh hodnotím jedním slovem jako výborný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A - Urbanistický návrh je podložen důkladnou analýzou daného prostoru, vycházející z historických skutečností dané svým vývojem. Oceňuji navázání a propojení kulturního okružního diametru začínající domem umění, starým a novým divadlem a konče navrženým objektem galerie. Jsou zachovány hlavní pohledové osy na významné historické objekty. Zajímavá je práce s hlavní pohledovou osou z prostoru od náměstí Svobody. Doporučil bych se více zaměřit i na okolní parter především v návaznosti na odpočinkové aktivity. Jeví se mi jako zdařilé dopravní napojení pro zásobování objektu a snaha prosvětlení využití suterénního prostoru 1. PP pro depozitní a konzervátorské účely. Rovněž snaha využít tramvajovou dopravu do podzemí by danému návrhu dala na větší atraktivitě ve spojení s rozšířením pěší zóny.
Architektonické řešení A - Návrh galerie moderního umění dodává svým výrazem originalitu spojenou s kreativní ideou uskakujícího a v části rotujícího objektu. Návrh působí jako nadčasový novotvar, který zvýrazňuje i okolní výrazovou kvalitu stávajících historických objektů. Použití výrazových prostředků a velmi důkladný výběr materiálu skla, v části odrážející městskou zeleň, s níž bude spolupůsobit, bude hrát velmi důležitou roli. Nicméně již nyní objekt nepůsobí tak mohutně a dominantně, díky solitérnímu rozčlenění tří sekcí objektu a vzájemně jejich plynulého spojení. Daný návrh se mi jeví z hlediska architektonického řešení jako velmi zajímavý, kreativní, neotřelý a jeho realizace by dodala městu Brno nadčasovou a větší významovou roli nejen v daném mikroregionu.
Provozní řešení A - Zajímavě působí dispoziční návrh. Prostor vnitřní dvorany, procházející přes všechna podlaží, navazuje zajímavou pocitově bohatou atmosféru. Každý výstavní solitér je navržen s jinou funkční náplní a „tváří“. Vertikální komunikace v podobě „jader“ umožňují provozní variabilitu pro návštěvníky. Umístění pozemních parkovací stání a jejich provozní vjezd je situován s ohledem na současné dopravní řešení. Dispoziční řešení a umístění pro pracovníky galerie je promyšlené a má svoji prostorovou a provozně dispoziční logiku. Doporučil bych posílit hygienické zařízení pro veřejnost i v ostatních podlažích. Jinak dispozice je bezkolizní, nekřížící provoz pro veřejnost a pracovníky galerie. Kvituji, že návrh se zabývá i umístěním prostor pro TZB jak páteřními, tak podružnými, využívající podhledový prostor.
Technicko konstrukční řešení A - Navržená diagridová konstrukce je velmi zajímavým konstrukčním i výrazovým prvkem. Je vidět v návrhu snaha vytvořit plně funkční konstrukční prvky, které odráží originalitu navrženého objektu a využívá se nejmodernějších konstrukčních řešení. Zajímavé je konstrukční řešení předsazených, částečně rotujících podlaží, prstencově spřažených prostorovými vazníky se železobetonovými „jádry“. Klíčová by byla další úzká spolupráce architekta a statika a snaha se vzájemně pochopit a shodnout se.
Formální úroveň A Grafická adjustovaná úroveň je na vysoké úrovni. Je přínosem, že autorka přikládá koncepci i ve formě skic.
Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 125439