MORAVČÍK, A. Modbus WiFi pro připojení pyrometru ve slévárně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Slavíček, Karel

Student přistupoval k řešení zadané bakalářské práce samotatně a zodpovědně, své nápady dle potřeby konzultoval. Projevil dobré analytické schonosti a navrhl vhodné řešení. Seznámil se s prokolem MODBUS a získal přehled mikrokontrolerů využívaných pro IoT i průmyslové aplikace. Během řešení práce tak musel vtřebat dosti velké množství nových poznatků. Z nabízené součástkové základny vybral vhodné moduly a navrhl variantní řešení, které reflektuje očekávané podmínky těžkého průmyslu tak, aby bylo možné naavržený modul v případě potřeby kombinovat s již existujícím řešením bezdrátové komunikace. Vlastní návrh hardwarového modulu je na solidní úrovni, použití součástek v THT provedení se v tomto případě jeví jako vhodné. Řešení bakalářské práce bylo nepříznivě ovlivněnéno coronavirouvou krizí, kdy nebylo možné ověřit funkčnost a spolehlivost řešení přímo v reálných podmínkách. Namísto toho bylo použito emulované prostředí, což je nad rámec původní představy. Jediné, co by se práci dalo vytknout, je malý důraz na prezentaci vlastních nápadů a odvedené práce, zejména v případě testování přípravku. Celkově jsem byl s prací studenta spokojen a výsledek jeho práce hodnotím známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zeman, Václav

Cílem hodnocené bakalářské práce Adama Moravčíka bylo navrhnout a realizovat bezdrátové připojení pyrometru s rozhraním Modbus-RTU pro měření v průmyslovém prostředí slévárny. Text práce má logickou strukturu, autor vhodným způsobem a v dostatečném rozsahu popsal technologie, které k řešení využil. Vlastní řešení je rovněž velice dobře zdokumentováno, k popisu řešení a volbě technologií nemám připomínek. Co v práci schází, je analýza extrémního prostředí slévárny, ve kterém má zařízení pracovat, především z hlediska provozních teplot, není tak zřejmé, zda navržený modul obstojí i v reálném provozu. Z formálního hlediska je text práce zpracován na průměrné úrovni, a to především z typografického hlediska. Autor uvádí, že vzhledem k epidemiologické situaci se nepodařilo otestovat navržený systém v reálných podmínkách slévárny. Pro ověření funkčnosti zvolil emulované prostředí, z prezentovaných výsledků testování se dá usoudit, že vyvíjený systém je funkční. Přes uvedené výtky považuji práci za přínosnou, student prokázal velmi dobrou schopnost samostatně řešit konkrétní technický problém a zadání práce splnil, navrhuji hodnocení A.

Navrhovaná známka
A
Body
92

eVSKP id 133374