GEYER, L. Zabezpečení počítačových sítí s protokolem IPv6 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Burda, Karel

Cílem práce měl být popis a analýza útoků na sítě s protokolem IPv6, zpracování metodiky zabezpečení lokálních sítí s protokolem IPv6 a laboratorní úloha k problematice zabezpečení uvedeného typu sítí. První cíl byl zpracován na velmi dobré úrovni, avšak úroveň řešení obou zbývajících cílů je podstatně nižší. Metodika tvoří jedinou stránku práce (s. 59), není dostatečně zdůvodněna ani zhodnocena. Laboratorní úloha je prakticky jen suchopárný výčet příkazů bez vysvětlení toho, co se v síti událo. Přínos úlohy pro studenty je tak nízký. Student pracoval samostatně a prakticky bez konzultací. Práce je v analytické části zpracována přehledně a bez významnějších formálních nedostatků. Z uvedených důvodů hodnotím práci stupněm Dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Jeřábek, Jan

Diplomová práce se zabývá velmi aktuální problematikou bezpečnosti IPv6 stanic a sítí. Student v rámci své práce vybral a vyzkoušel utility určené pro různé typy útoků a dále připravil virtualizované prostředí pro jím navrženou laboratorní úlohu, kde si mají studenti vyzkoušet vybrané typy útoků. Hlavním výstupem práce je vytvořená laboratorní úloha (10 stran textu), která je však umístěna pouze na CD (a v informačním systému), nikoliv přímo v textu nebo příloze práce. Úloha je koncipována jako otestování utilit k vybraným útokům v IPv6 síti. V rámci laboratorní úlohy by bylo vhodné připravit pro studenty také samostatné úkoly, otázky k zamyšlení apod., aby úloha měla na studenty hlubší dopad. Laboratorní úloha je připravena pro virtualizované prostředí, což je výhodné pro její nasazení, avšak v práci není nikterak zmiňováno, že toto prostředí může mít vliv na dosažené výsledky útoků. Z formálního hlediska je možné vytknout krátký abstrakt práce, a že na obrázky ani tabulky není z textu odkazováno. V textu velmi postrádám samostatnou teoretickou část, která by více ozřejmila nejen základní principy IPv6, ale především podstatu prováděných útoků. V kapitolách je u jednotlivých typů útoků vždy určitý úvod, avšak v nedostatečné míře a bez dalších souvislostí. V textu práce je celá řada nepřesností, které naznačují, že studentovi se nepodařilo do problematiky IPv6 dostatečně proniknout. Seznam těchto výhrad (celkem 8) není součástí tohoto posudku, jelikož je vzhledem k dále uvedenému nerelevantní. Všechny výše uvedené výhrady snižují stupeň hodnocení práce, avšak to, že v celé práci není ani jeden odkaz do použité literatury, je neakceptovatelné. Správná práce s literaturou je jeden ze základních požadavků na závěrečné práce. Stav odevzdané práce je také v rozporu s prohlášením studenta, ve kterém podepsal, že práci „…vypracoval samostatně … a s použitím odborné literatury a dalších informačních zdrojů, které jsou všechny citovány v práci …“. Z tohoto důvodu nedoporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
F
Body
0

eVSKP id 52096