ŠKURLA, T. Porovnání kryptografické výkonnosti mikrokontrolerů řady ARM Cortex-A [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Slavíček, Karel

Cílem bakalářské práce bylo porovnat mikrokontroléry řady ARM Cortex-A z pohledu jejich podpory kryptografických funkcí, navrhnout metodiku a porovnat výkon dostupných mikrokontrolérů z pohledu kryptografických operací. Student k řešení přistupoval velmi zodpovědně, projevoval vlastní iniciativu, přicházel s řadou dobrých nápadů, které pravidelně konzultoval. Kladně hodnotím programátoskou část práce, skripty a nástroje pro automatizaci měření jsou zjevně studentovou silnou stránkou. Student potřeboval vstřebat relativně velké množství nových informací a prokázal schopnost samostatně řešit technické úlohy. Na řešení bakalářské práce odvedl velké množství práce. Kladně hodnotím i způsob zpracování měřených dat, a celkovou grafickou úpravu bakalářské práce. Popisy prováděných testů jsou podrobné, někdy můžou od nezasvěceného čtenáře vyžadovat hodně pozornosti pro pochopení. Zadání práce považuji za splněné beze zbytku a navrhuji hodnocení A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zeman, Václav

Cílem hodnocené bakalářské práce bylo porovnat mikrokontroléry řady ARM z pohledu jejich HW podpory kryptografických funkcí, navrhnout metodiku pro testování kryptografických operací a metodiku použít pro konkrétní testy vybraných mikrokontrolérů. Bakalářská práce je členěna vhodným způsobem, po úvodní části, která se zabývá úvodem do kryptografických algoritmů, následuje část zaměřená na historii a vývoj mikrokontolérů s RISC architekturou se zaměřením na kryptografické služby a poté následuje návrh metodiky s konkrétními výsledky testování. Určité připomínky mám k části zabývající se úvodem do kryptografických algoritmů. Vzhledem k tomu, že pro vlastní výkonnostní testy využívá student pouze symetrický algoritmus AES v různých operačních módech, jsou další informace ohledně asymetrických šifer a dalších funkcí v práci nadbytečné. Stěžejní část práce tvoří kapitoly 4 až 6, ve kterých student popisuje metodiku testování, rozebírá použitý SW a čtenáře podrobně provádí způsobem, jakým jsou testy tvořeny. Popis je to podrobný a trochu se v něm ztrácí, co a jak je testováno, čtenář musí být velice pozorný, aby zjistil, k čemu jednotlivé kroky slouží. Student pro účely testování zavádí pojem kryptografický výkon (kap. 4.1.1), který udává počet zašifrovaných bloků zprávy za určité časové období, bohužel dále s touto veličinou nepracuje. U navržených testů měří tzv. propustnost v Byte/s a u druhého typu testu dobu šifrování, veškerá provedená měření jsou prováděna s algoritmem AES v různých módech. Z prezentovaných výsledků je patrné, že student odvedl velké množství práce, jím navržené metody jsou funkční a lze je využít pro porovnání mikrokontrolérů z hlediska efektivity šifrování algoritmem AES. Zadání práce považuji za splněné, student prokázal schopnost řešit konkrétní technický problém, vzhledem k uvedeným drobným nedostatkům navrhuji hodnocení B.

Navrhovaná známka
B
Body
87

eVSKP id 141260