MATOUŠKOVÁ, B. Detekce cizích objektů v rentgenových snímcích hrudníku s využitím metod strojového učení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelík, Jiří

Studentka během řešení své diplomové práce byla aktivní a pravidelně konzultovala a řešila vzniklé problémy. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Prezentační úroveň práce je také na dobré úrovni, i když s drobnými výhradami k občasným překlepům nebo neodborným formulacím. Text práce je logicky členěn a vhodně navazuje. Rozsah práce odpovídá požadavkům kladeným na diplomové práce, přičemž jsou v textu obsaženy všechny důležité části. Studentka využívala velké množství relevantní, zejména zahraniční literatury a zdroje vhodně citovala. Zde mám jen drobné poznámky k citování některých zdrojů v seznamu literatury, kdy ve většině odkazů je použit jejich elektronický formát v kombinaci s ISSN tištěné formy, a řada křížových odkazů zde nefunguje automaticky. V praktické části studentka navrhla logické a funkční řešení daného problému, které v průběhu semestru postupně optimalizovala. Postup a výsledky optimalizace jsou v práci stručně shrnuty a vhodně diskutovány. Všechny body zadání diplomové práce považuji za splněné a práci hodnotím stupněm A (90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Studentka Barbora Matoušková se ve své diplomové práci zabývala detekcí specifických objektů v rentgenových snímcích hrudníku. Práce je napsána poměrně čtivě a jasně bez větších gramatických či typografických chyb (například chybné psaní slova viz s tečkou, neoznačené osy na obr. 2.7.). Po obsahové stránce text sleduje zadání a je z něj patrná určitá systematičnost v řešení zadaného úkolu. Jednotlivé body zadání jsou splněny a dosažené výsledky lze považovat za kvalitní. Mám několik poznámek, které mohly být v práci více rozpracovány. První se týká zmenšování vstupních – autorka uvádí, že některé snímky musely být zmenšeny téměř 10x a mohlo tak být diskutováno, zda tato operace mohla nějak zásadně ovlivnit kvalitu detekce. Studentka také na začátku popisu praktické části zavrhuje augmentaci data, což nepovažuji za příliš dobrý nápad. Tvrzení, že dat je dostatek, je spíše subjektivní a neopírá se o žádné testování ani publikovanou studii. Autorka v práci detailně popisuje návrh vhodné metriky pro hodnocení úspešnosti detekce. Nakonec však není zcela jasné, jak byly v rámci praktické části kriteriální funkce voleny. Celkově práce je práce na dobré úrovni, splňuje zadání a obsahuje kvalitní diskuzi výsledků. Vzhledem k uvedeným připomínkám, hodnotím práci stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 134413