MELIKANTOVÁ, M. Stanovení aromaticky aktivních látek v netradičních typech drobného ovoce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítová, Eva

Tato bakalářská práce se zabývá problematikou stanovení tzv. aromaticky aktivních látek v plodech rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides L.). Široké spektrum zdraví prospěšných látek obsažených v rakytníku by mohlo v podobě vhodných moderních potravinářských výrobků obohatit spotřební trh, určitou nevýhodou z hlediska konzumace je jeho nezvyklá nebo méně příjemná chuť. Práce navazuje na první experimenty provedené v předchozí diplomové práci a je součástí rozsáhlejší studie, která bude zaměřena na komplexní charakterizaci plodů rakytníku a jejich možné praktické využití. V rámci experimentální části byl srovnán aromatický profil několika vybraných odrůd rakytníku řešetlákového. Aromaticky aktivní látky byly extrahovány metodou solid-phase microextraction a následně stanoveny plynovou chromatografií (SPME-GC). Studentka projevovala o danou problematiku velký zájem, projevila velkou míru samostatnosti, pracovala pečlivě a svědomitě, konzultovala průběh řešení práce. Prostudovala množství literárních zdrojů, jak odborné články a monografie v anglickém jazyce, tak i přehledné internetové zdroje. Při zpracování vhodně aplikovala i teoretické znalosti dosud získané v průběhu studia. Bez problémů zvládla práci s instrumentální technikou a přípravu vzorků, správně vyhodnocovala získané výsledky. Celkovým výstupem je zajímavá studie s originálními výsledky, které byly prezentovány na vědecké konferenci s mezinárodní účastí "Bezpečnost a kontrola potravin" 2012 v Nitře, studentka se bude dané problematice nadále věnovat i v rámci své diplomové práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pšenáková, Ivana

Bakalárska práca sa zaoberá aktuálnou témou. Rakytník rešetliakový vďaka obsahovým látkam patrí k perspektívnym rastlinám ako zdroj biologicky účinných látok. Okrem vysokého obsahu vitamínu C je rakytník výbornou zásobárňou vitamínu A, takisto organických kyselín a má výrazné biostimulačné účinky, vďaka ktorým podporuje imunitný systém. Okrem spomenutých látok obsahuje značné množsvo ďalších zlúčenín s antioxidačnými vlastnosťami. K predloženej práci mám niekoľko formálnych pripomienok. Záverečná práca je písaná v slovenskom jazyku, ale sú v nej použité viaceré slová v češtine (glukosa, sacharosa, fruktosa) napriek slovenským ekvivalentom (glukóza, sacharóza, fruktóza), resp. v prípade flavonoidov quercetin, kaempferol, isorhamnetin - kvercetín, kempferol, izoramnetín. V slovenskom jazyku nie je zvykom používať názvy chemických zlúčenín v tvare ethanol, anthokyán ale etanol, antokyán. Na niektorých miestach chýbajú v texte odvolávky na obrázky a tabuľky, čo nie je zvyčajné pri danom type prác. V práci je niekoľko preklepov napr. str. 18 gromatogram, str. 23 nizsko molekulárne, str. 37 v grafe 6 sa udáva odroda Buchlovický pritom sa jedná o odrodu Ljubitelná. Doporučujem autorke udávať obsahové látky prepočítané na rastlinný materiál v mg/g resp. g/kg nie mg/L, keď sa stanovujú obsahové látky v tuhej matrici. Vzhľadom na potenciál rakytníka rešetliakového mohla byť časť venovaná jeho využitiu rozpracovaná podrobnejšie. V prípade, že autorka bude pokračovať v danej problematike doporučujem venovať sa tejto oblasti. Vo výsledkovej časti absentuje diskusia napriek dostatočnému počtu relevantných záznamov k spracovávanej téme. Autorka nevyužila pri diskusii literatúru z literárneho prehľadu. K predloženej práci mám nasledovné otázky: 1. Upresnite teplotu vodného kúpeľa pri extrakcii aromaticky aktívnych látok (str. 28), nakoľko uvádzate dve rozdielne teploty - 30 resp 35°C. 2. Ktoré zlúčeniny rakytníka rešetliakového okrem vitamínu C a A sa vyznačujú antioxidačnými účinkami ? 3. Aký je mechanizmus antioxidačného pôsobenia týchto zlúčenín ?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 48988