TVARŮŽEK, M. Metody potlačení strukturního šumu typu spekle [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Předložená diplomová práce studenta Marka Tvarůžka se zabývá potlačením ultrazvukového šumu typu spekle. V úvodu práce je popsán princip ultrazvukových zobrazovacích systémů a popis šumu typu spekle. Dále jsou zde popsány jednotlivé metody pro potlačení tohoto šumu od nejjednodušších po pokročilé. Popis jednotlivých metod je místy nesrozumitelný a špatně formulovaný. V rámci praktické části bylo realizováno sedm metod pro potlačení speklí a provedeno testování navržených algoritmů na testovacích datech pomocí vytvořeného uživatelského rozhraní. Pro vyhodnocení byla zvolena tři objektivní kritéria a také subjektivní popis filtrovaných obrazů. Na práci velice kladně hodnotím důkladné a pečlivé testování jednotlivých algoritmů. Pro každou metodu je provedeno objektivní testování nastavení parametrů metody a poté je provedeno srovnání algoritmů mezi sebou. Metody jsou testovány na uměle vytvořených snímcích s různou úrovní zašumění a dále na reálných ultrazvukových snímcích. Výsledky testování jsou přehledněny znázorněny v tabulkách a grafech. Závěry testování jsou stanoveny správně a odpovídají předpokladům. Student během roku pravidelně využíval konzultací, na které chodil připraven a s konkrétními dotazy. Kromě doporučené literatury student zpracoval další kvalitní zdroje. Práce je logicky členěna do šesti kapitol na 60 stranách. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práci vytýkám především nesprávné formulace v teoretickém popisu jednotlivých metod, a dále občasné překlepy a hrubky. Zadání práce považuji za zcela splněné a práci hodnotím známkou dobře (C – 75 bodů).

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Předložená práce má rozsah 64 stran. Student se měl zabývat metodami pro potlačení strukturního šumu typu spekle v ultrazvukových obrazech. V první kapitole popisuje základní princip ultrazvukových zobrazovacích systémů, způsoby zobrazení a zdroje možných artefaktů. Tento popis je na diplomovou práci příliš povrchní. V další kapitole se student zaměřil na popis modelů pro popis šumu typu spekle. V kapitole je dost zmatených tvrzení a dalších nepřesností. Například v Kap. 2.1 student tvrdí, že po zanedbání aditivní složku šumu, pak je efekt speklí zanedbatelný, což rozhodně není pravda. V třetí kapitole student popisuje jednotlivé metody pro potlačení speklí. Rovněž zde se objevuje mnoho zmatených vyjádření a překlepů, které značně stěžují pochopení jednotlivých metod. Student kombinuje názvy „wavelety“ a „vlnky“, není jasné označení „matečných vlnek“, anizotropní difuzi student označuje jako „anizotropickou“. V dalších kapitolách se student zabývá vyhodnocením kvality ultrazvukových snímků. Zde student vytvořil několik funkcí v prostředí Matlab realizující metody potlačení speklí a rovněž pro jejich vyhodnocení. U realizovaného Frost filtru je zřejmé, že závažným způsobem student porušil BSD licenci. Přiložený soubor frost.m, který je vydávaný za vlastní, obsahuje podstatnou část z funkce dostupné na http://www.mathworks.co.jp/matlabcentral/fileexchange/35073-frosts-filter bez uvedení příslušného autora a licence. Vyhodnocení navržených metod student provedl pomocí umělého modelu šumu a rovněž na několika reálných obrazech. Výsledky jsou dostatečně popsány, ale chybí hlubší diskuze výsledků. Po formální stránce je práce na podprůměrné úrovni, texty obsahují značné množství překlepů, gramatických chyb. Celý text působí značně zmateně a nepřehledně. Přes tyto nedostatky lze zadání práce považovat za splněné.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 65877