NEŠPOR, T. Využití metod fyzikálně-chemické a strukturní analýzy při charakterizaci biosurfaktantů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedláček, Petr

Tomáš Nešpor se ve své bakalářské práci věnoval návrhu a optimalizaci metodiky pro rutinní laboratorní detekci biosurfaktantů v kapalných vzorcích na základě makroskopicky pozorovatelných projevů jejich povrchové aktivity. Při řešení tohoto úkolu se student nejprve na základě literární rešerše seznámil s technikami standardně využívanými pro charakterizaci povrchové aktivity látek a s alternativními screeningovými postupy, které zohledňují specifické požadavky detekce biosurfaktantů (např. malý objem vzorku, komplexní složení média apod.). V rámci experimentální náplně své práce se následně zaměřil na techniku sledování tvaru kapky (tzv. drop-collapse method), kterou podrobně rozpracoval s využitím modelových biosurfaktantů a jejíž využitelnost hodnotil na základě srovnání poskytnutých výsledků s výsledky standardně využívaných analýz povrchové aktivity (tenziometrie). Při řešení své bakalářské práce student od počátku projevoval mimořádnou samostatnost, pracovitost a entuziasmus. K optimalizaci metodiky přistupoval iniciativně, do práce úspěšně zapracoval řadu vlastních nápadů (např. hydrofobní papír s natištěnou mřížkou). S jeho prací jsem byl nadmíru spokojen. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hurčíková, Andrea

Bakalářská práce s názvem „Využití metod fyzikálně-chemické a strukturní analýzy při charakterizaci biosurfaktantů“ pojednává o charakterizaci biosurfaktantů standartními metodami, např. infračervenou spektrometrií s Fourierovou transformací či tenziometrií. Závěrečná práce je psaná čtivě, srozumitelně a jasně, překračuje běžný rozsah bakalářské práce. Oceňuji především velké množství nestandartních typů měření a způsobů použití podkladů pro analýzu tvaru kapky. Obrázky z vizuálního pozorování jsou velice pěkně zachyceny a nafoceny. Zároveň student prokázal, že je schopen pracovat s odbornou literaturou a poznatky z vědeckých publikací přenést je do experimentální části. Cíle práce byly rozhodně naplněny, student více než prokázal schopnost samostatné práce v laboratoři, schopnost zhodnotit výsledky měření a prezentovat je do odborného textu. Závěrečnou práci hodnotím stupněm A - výborně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 113452