ŘEHÁKOVÁ, V. Screening produkce biosurfaktantů u vybraných termofilních bakterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Ve své bakalářské práci se studentka Veronika Řeháková zabývala studiem produkce biosurfatantů u vybraných isolátů termofilních bakterií. Je nutno podotknout, že svěřený experimentální úkol byl vzhledem ke komplexní povaze bakteriálních isolátů komplikovaný a experimentální práce vyžadovala využití kombinace řady netriviálních postupů a metod. Studentka se však se všemi nástrahami svého zadání vypořádala velice dobře a vypracovala kvalitní a zajímavou práci. K experimentům samotným přistupovala studentka velice aktivně a samostatně, byla ochotná opakovat neúspěšné experimenty a podílela se na odborném směřování své práce. Byla také ochotná učit se nové metody a postupy a dokázala svůj laboratorní čas efektivně využít. Rád bych také ocenil kreativitu studentky při zpracování a presentaci experimentálních dat stejně tak jako její spolehlivost a ochotu pravidelně konzultovat svá data. Textovou část práce zpracovala studentka do velké míry samostatně velice kvalitně, dokázala svá experimentální data zajímavě komentovat i diskutovat. Celkově jsem tedy s prací studentky velmi spokojen, doporučuji její práci k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nováčková, Ivana

Studentka Veronika Řeháková se ve své bakalářské práci věnuje screeningu produkce biosurfaktantů u vybraných termofilních bakterií. V teoretické části práce shrnuje poznatky o extremofilních mikroorganismech se zaměřením na termofily a z větší části se pak věnuje biosurfaktantům, jejich klasifikaci, možnostem produkce a metodám charakterizace. Kladně hodnotím množství a kvalitu využitých zdrojů. V experimentální části práce se studentka věnuje aplikaci popsaných metod na supernatanty izolátů z kompostů a aktivovaných kalů za účelem selekce izolátů produkujících biosurfaktanty. Z 39 izolátů bylo aplikací dvou základních metod vyselektováno 14 nejslibnějších vzorků, jejichž supernatanty byly analyzovány prostřednictvím širší škály metod. Pro potvrzení produkčního potenciálu kmenů byly kultivace vybraných izolátů opakovány a opětovně analyzovány, čímž byly vybrány tři nejlépe produkující kmeny. V rámci experimentální práce oceňuji vlastní systém zpracování dat formou bodového systému sloužící k efektivnímu zhodnocení potenciálu produkce biosurfaktantů. Získané výsledky byly diskutovány a shrnuty v závěru. V teoretické části práce se nachází pár gramatických chyb, které ale neznemožňují pochopení sdělovaných informací. Všechny definované cíle práce byly splněny, proto ji doporučuji k obhajobě a celkově ji hodnotím stupněm A. Některé nedostatky: - Využívání obou výrazů mesofilní i mezofilní. - Nepřesný překlad zkratky CMC z angličtiny, ne kritická koncentrace micel, ale kritická micelární koncentrace. Už z definice je jasné, že se nejedná o koncentraci micel jako takových. - V grafech využíváte desetinné tečky, když v textu máte standardně využívány desetinné čárky. - Str. 14: Skupina kyseliny fosforečné a jakékoli další připojené skupiny tvoří polární, nikoli nepolární hlavu fosfolipidu. - Str. 15: Mezi molekulami působí intermolekulární interakce, intramolekulární interakce se uplatňují v rámci jedné molekuly.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Kvalita zpracování výsledků A
Logické členění práce A
Splnění požadavků zadání A
Závěry práce a jejich formulace A
Úroveň jazykového zpracování B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123993