KOTAS, J. Multi-body model odpružení motocyklu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Březina, Lukáš

Student se ve své práci zabýval sestavením multi-body modelu závěsu zadního kola motocyklu. Studentův přístup k plnění zadání byl velmi nekonzistentní a na samotné zpracování multi-body modelu zůstalo pouze velmi málo času, což je bohužel znát. Co se týče rešeršní části, ta byla téměř výhradně sestavena z jediného zdroje. Celkově je na práci velmi znatelná nekonzistence v přístupu. I přes tyto výhrady doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení „D“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Lošák, Petr

Bakalářská práce se zabývá odpružením zadního kola motocyklu. Hned první věta v Úvodu budí dojem, že se jedná spíše o článek v nějakém populárním časopise a ne o odborný text. Naštěstí se tyto obavy nenaplní a další kapitoly již splňují slohové požadavky kladené na tento druh práce. V práci postrádám kapitolu „Formulace problému“ V prvních kapitolách autor seznamuje čtenáře se základními pojmy a popisuje zde používané koncepce odpružení zadního kola motocyklů. Rešerše je obsáhlá a je vidět, že k ní autor přistoupil zodpovědně. Přesto bych zde vytknul občasné používání slangových a neodborných výrazů, např. „smačkávání vinutých pružin“ (ano, dokonce s pravopisnou chybou) vhodnější pojem je stlačování. Dále podivně znějící věty, např.: „Konstrukce obou typů tlumičů nejsou příliš odlišné a na první pohled se od sebe tolik neliší.“ A nečitelné obrázky, např. Obrázek 11. V následující části se autor zaměřil na dva vybrané typy zadních vidlic, vytvořil modely geometrie a provedl simulace. Ovšem z textu je obtížné zjistit, o jaké simulace se jedná. V podkapitole se „Popis simulace“ se čtenář pouze dozví, že bylo simulováno 5 sekund a že „Na každé rameno bylo zvoleno zatížení o velikosti 550 N, která odpovídá statické jízdě motocyklu“ Znamená to, že síla je po celou dobu simulace konstantní? I v této kapitole se objevují občas slangové výrazy, jako např.: „zavazbit“ a nepřesné formulace. Vhodné by také bylo odkazovat se na obrázky pomocí jejich čísel, např.: Na Obrázku 18, místo „na obrázku na druhé straně“ V závěru autor hodnotí dosažené výsledky. Zde bych vytkl příliš hovorové formulace typu: „ …každý výrobce si své „know-how“ nechává pro sebe a nikdo Vám nic bližšího neřekne.“ Dále podivně formulované věty např.: „Simulací bylo možné vyzkoušet zajímavé měření“ a věty nejasného významu, např.: „konvenční dvouramenná vidlice ukazuje lepší charakteristiky v odolnosti proti zatěžování.“ Všechny cíle bakalářské práce byly splněny a i přes výše zmíněné nedostatky ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm D / uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 108848