VELEBA, J. Detekce komorových extrasystol [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Student Josef Veleba vypracoval bakalářskou práci na téma Detekce komorových extrasystol. V teoretickém úvodu práce je uveden základní popis elektrické aktivity srdce a metody detekce QRS komplexu v EKG signálu. Dále je provedena literární rešerše metod pro detekci komorových extrasystol. V praktické části byly realizovány tři detektory QRS komplexu a tři vybrané metody pro detekci extrasystol. Práce je doplněna o uživatelské rozhraní pro obsluhu jednotlivých implementovaných metod. Metody byly testovány na ukázkových signálech z databáze CSE a na EKG signálech prasat. Výsledky testování byly hodnoceny na základě senzitivity a specificity. Tyto metody byly posléze využity pro implementaci do skriptu pro prahování dynamických ultrazvukových sekvencí prasečích srdcí pro perfúzní analýzu. Zadání považuji za splněné v celém rozsahu. Práce je logicky členěna do šesti kapitol na 45 stranách. Student pracoval samostatně a dílčí výsledky pravidelně konzultoval. V seznamu literatury je uvedeno 22 literárních odkazů, nosné části práce jsou citovány z kvalitních odborných článků. Jedinou výtkou k práci je použití nevhodných popisků osy y u některých obrázků (např. 5.2, 5.3, 5.4, a další). Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 93 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Vítek, Martin

Student nastudoval a popsal problematiku detekce QRS. Tři vybrané metody následně realizoval. V další části se zaměřil na metody detekce extrasystol, které nastudoval a v práci popsal. Z těchto metod student tři realizoval a otestoval je na lidských a prasečích záznamech EKG. Dosažené výsledky jsou přehledně uvedeny v tabulkách a jsou dostatečně diskutovány. Pro veškeré programy bylo potom vytvořeno vhodné uživatelské prostředí. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Rozsah práce od úvodu po závěr je 43 stran, práce obsahuje solidních 22 zdrojů literatury a je prosta překlepů. Vytknout musím sníženou kvalitu některých převzatých obrázků a často chybějící jednotky na ose y. Po odborné stránce je práce také na dobré úrovni. Musím vyzdvihnout realizaci celkem 6 různých metod, kvalitní testování a diskuzi metod detekce extrasystol a povedené grafické prostředí. V práci však postrádám otestování úspěšnosti samotných detektorů QRS a dvě ze tří realizovaných metod mají téměř totožný princip. Při popisování principů student příliš nevyužívá blokových schémat, což občas vede k horší orientaci v problematice. U detektorů QRS bych také ocenil zobrazování použitých prahů. I přes uvedené výhrady práci považuji za kvalitní a hodnotím stupněm velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 72877