MACKOVÍK, M. Optimalizace chlazení oleje letounu VUT 100 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Popela, Robert

Diplomant ve své práci provedl v souladu se zadáním analýzu možného zlepšení chlazení oleje na letounu VUT100. Diplomant se seznámil s výpočetními nástroji CFD na průmyslové úrovni, samostatně a metodicky posoudil možnosti různých variant instalace chlazení oleje na letounu VUT100 a vybral nejperspektivnější variantu. Nevyhodnotil příliš podrobně vliv změn chlazení na letové výkony, ovšem vzhledem k tomu, že se jednalo o práci zaměřenou na velmi konkrétní zadání, objem práce nutný pro samotnou analýzu a výběr varianty chlazení to časově neumožnil. Diplomant jednoznačně prokázal schopnost samostatného řešení inženýrského problému.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zikmund, Pavel

Diplomová práce Matěje Mackovíka se věnuje optimalizaci chlazení oleje na letounu VUT 100. Práce je přehledně rozčleněna do šestnácti kapitol. V úvodu je seznámení s letounem a problematikou nedostatečného chlazení oleje na prototypu letounu. Dále jsou uvedeny požadavky předpisů na chlazení a výsledky neúspěšných certifikačních měření. Hlavní část práce je věnována CFD výpočtu jednotlivých variant chlazení. Na první pohled působí práce velmi dobrým dojmem. Grafické zpracování je podpořeno řadou barevných obrázků z CFD analýzy. Při podrobnějším čtení lze ale najít řadu překlepů a dalších nepřesností svědčících o dopisování na poslední chvíli. Například jde o chybu v záhlaví stránek nebo neúplný obsah práce. Kromě formálních nedostatků pak v práci chybí ucelené shrnutí výsledků. Práci by prospělo přehledné srovnání výsledků jednotlivých variant chlazení. Kapitola věnovaná posouzení vlivu změny chlazení na letové výkony je velmi odbytá. Dovolím si citovat autora jeho vlastními slovy, že vypočtené hodnoty „nejsou dostatečně věrohodné k posouzení změny letových výkonu letounu“. V závěru práce se autor pouští do zbytečného filozofování místo toho, aby shrnul výsledky, kterých bylo dosaženo. Přes všechny tyto nedostatky, v diplomové práci jsou vidět zajímavé výsledky. Podaří-li se výpočty ověřit letovým měřením, bude diplomová práce velkým přínosem. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 38338