BRACHTL, M. Mapa elektromagnetických polí v GIS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem studenta bylo seznámit se s existencí a zdroji elektromagnetických polí v životním prostředí a s hygienickými limity pro účinky těchto polí. Po prostudování metody měření úrovní elektromagnetických polí a seznámení se s měřičem EMR 30 měl ve zvolené lokalitě provézt měření. Pro zobrazení a analýzu naměřených dat měl využít geografický informační systém ArcView firmy ESRI. Student v předložené práci stručně, ale přesto výstižně, popisuje závěry svého studia problematiky, která nebyla náplní jeho řádného studia. Formou literární rešerše pojednal o zadaném tématu – fyziologických účincích elektromagnetických polí a hygienických limitech. Stěžejní částí projektu bylo vlastní měření úrovní elektromagnetických polí v lokalitě VŠ kolejí pod Palackého vrchem a práce s geografickým informačním systémem. Při analýze získaných dat využil několik přístupů nabízených jako programy nadstavby v systému ArcView. Nad rámec zadání práce vytvořil 3D model měřené lokality využitím programu ArcScene 10.1, jehož licenci získal na 60 dnů přímo od společnosti ESRI. Student se zadané problematice a vlastnímu projektu věnoval se zájmem a s plným nasazením během celého semestru. Předložená práce po formální stránce odpovídá lepšímu průměru. Výhrady jsou k některým nepřesnostem : nejedná se o adaptaci, ale termoregulaci (str. 14), nepřesný přepis tabulky č. 1 (str. 17), v měřicí sondě nejsou senzory (str. 20). Seznam literatury měl být řazen podle abecedy a v závěru se neměla objevit hrubá pravopisná chyba. Zadání práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : velmi dobře / 88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Bubník, Karel

Student se ve své práci zabývá zobrazením mapy elektromagnetických polí v geografickém informačním systému (GIS). V teoretické kapitole student zmiňuje část teorie elektromagnetických polí. Následuje popis fyziologických účinků elektromagnetických polí, hygienických norem a obecný popis GIS se zaměřením na software ArcGIS. Poté následuje samotné měření hodnot v areálu Pod Palackého vrchem. Student vybral v této oblasti 74 bodů, ve kterých změřil hodnoty hustoty zářivého toku. Tyto hodnoty pak analyzoval pomocí nástavby Spatial Analyst. Student diskutuje vhodnost různých druhu analýz a výsledky zobrazuje na vytvořené vektorové mapě. Ve vybrané oblastí provedl vyhodnocení a porovnal hodnoty s hygienickými limity. Práce je logicky členěná a je věcně psaná. Výhrady mám k teoretickému úvodu, kde rozbor Maxwellových rovnic a teorie elektromagnetického vlnění působí v kontextu práce jako zbytečná výplň. Chybná je například tabulka č.1, kde došlo pravděpodobně k chybě při kopírování obsahu. K samotné realizaci a práci v GIS však nemám výhrady. Pokud nebudu hodnotit úvodní kapitolu, je práce na dobré úrovni.

Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 65365