NOPOVÁ, K. Vliv tepelného zpracování na mechanické vlastnosti Ni-superslitiny Inconel 713 LC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Pantělejev, Libor

Předložená práce se zabývá vlivem tepelného zpracování a technologie HIP na vlastnosti Ni-superslitiny Inconel 713 LC. Studentka velkou část experimentů realizovala v rámci spolupráce v laboratořích PBS Velká Bíteš. Ke zpracování tématu přistoupila zodpovědně, osvojila si základní experimentální techniky potřebné pro řešení dané problematiky, celkový přístup je třeba hodnotit jednoznačně jako aktivní. Bakalářská práce je svým rozsahem nadprůměrná, 53 stran (bez příloh, abstraktu apod.), ve vztahu k předepsaným požadavkům. Práce je jak po formální tak věcné stránce zpracována kvalitně, je psána čtivou formou, grafická úroveň je na velmi dobré úrovni. Drobné chyby a formulační nepřesnosti se v práci vyskytují v minimální míře. Celkově práci proto hodnotím kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Práce s literaturou včetně citací B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Válka, Libor

Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou vlivu tepelného zpracování a tvaru polotovarů pro výrobu zkušebních těles na mechanické vlastnosti niklové superslitiny Inconel 713LC. Práce je rozdělena do dvou větších částí, rešeršní a experimentální. V teoretické části autorka práce uvádí základní informace o niklových superslitinách. Zmiňuje vliv způsobu výroby a technologického zpracování na vlastnosti Ni superslitin, podrobně se zabývá vlivem jednotlivých strukturních součástí na jejich vlastnosti. V experimentální části práce jsou uvedeny výsledky mechanických zkoušek a strukturních a fraktografických analýz, provedených na několika sadách experimentálního materiálu. Jednotlivé sady se vzájemně lišily jednak tvarem odlitků, ze kterých byla vyrobena zkušební tělesa pro mechanické zkoušky (předlitá zkušební tělesa, tzv. komolokužel, blok), jednak úrovní tepelného zpracování (bez tepelného zpracování, tepelné zpracování, izostatické lisování + tepelné zpracování). Autorka v závěru práce uvádí, že nejvyšší úroveň mechanických charakteristik byla zjištěna na předlitých vzorcích. Zmiňuje také příznivý vliv izostatického lisování s následným tepelným zpracováním na mechanické vlastnosti. S tímto tvrzením je ovšem možné souhlasit pouze v případě hodnocení na základě deformačních charakteristik (tažnosti). Jak plyne z hodnot v tab. 6 až tab. 8, mnohem příznivější vliv mělo samotné tepelné zpracování bez předchozího izostatického lisování. Přehlednosti při prezentaci experimentálních výsledků by prospělo jejich znázornění v grafech se shodně cejchovanými osami, případně uvedení spolu souvisejících veličin v jediném grafu. Bakalářská práce je zpracována velmi přehledně a srozumitelně. Stylistická a grafická úprava práce je rovněž na velmi dobré úrovni. Přes pečlivé zpracování se však autorka nevyvarovala drobných formálních chyb a nesrovnalostí. V prvním odst. kap. 4.2 má být místo „obr. 7“ uvedeno „obr. 8“, v kap. 8.3 je v textu uveden odkaz na obr. 34, který ovšem v práci chybí. S největší pravděpodobností došlo k celkovému posunu v číslování obrázků, což má negativní vliv na přehlednost práce (není jasné, který obrázek má autorka vlastně na mysli při jejich odkazování v textu). Stejně tak má být v textu na str. 51 pravděpodobně uvedeno „… obr. 53 až 60 …“ místo „… obr. 42 až 60 …“. Přes uvedené připomínky je možné konstatovat, že práce svým rozsahem a způsobem zpracování převyšuje nároky kladené na bakalářské práce. Autorka prokázala schopnost samostatné práce nejen v experimentální oblasti, ale i při práci s literaturou a dalšími informačními zdroji. Doporučuji proto, aby předložená bakalářská práce byla přijata k obhajobě s hodnocením „B – velmi dobře“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 100688