KUNZ, J. Metody měření frekvence kmitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce bylo ověřit vlastnosti vybraných metod pro přesné měření fáze a navrhnout k tomuto účelu i vhodnou metodiku. Zadání vyžadovalo nastudovat problematiku zpracování signálu značně překračující znalosti bakalářského stupně studia a naučit se programovat v prostředí LabVIEW. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při provádění potřebných měření a jejich zpracování. Pracoval velmi iniciativně a samostatně, na pravidelné konzultace chodil připraven, s konkrétními a věcnými dotazy. Během práce se nesetkal s významnými problémy, díky systematické práci měl dostatek času na provedení všech experimentů a simulací. Výsledkem je vlastní implementace tří hlavních metod v prostředí LabVIEW s omezením na knihovny platformy CompactRIO, srovnání jejich vlastností a parametrů včetně metodiky měření.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Cílem bakalářské práce bylo nastudovat problematiku metod měření fáze a frekvence, vypracovat přehled metod a vybrané metody prakticky realizovat a navzájem porovnat. Práce je rozdělena na dvě hlavní části. V teoretické části student popisuje využití měření frekvence, problémy spojené s měřením frekvence a dále metody pro měření frekvence a fáze. Domnívám se, že by bylo vhodnější změnit pořadí kapitol v teoretickém rozboru. Nejprve popsat vlastní metody, pak problémy, které s měřením frekvence souvisí a nakonec použití v praxi. V druhé praktické části práce student popisuje kritéria pro porovnání jednotlivých vybraných metod a výsledky jejich porovnání. Student uvádí, že metody implementoval do programu LabVIEW. Bohužel není uvedeno, v jaké verzi LabVIEW programoval, jak se program nazývá, jak byl naprogramován (zda byly použité funkce z knihoven LabVIEW, atd.), jaká je struktura programu, jak se obsluhuje a kde se nachází. Oponent měl k dispozici s CD (příloha bakalářské práce), kde je uveden sice soubor se stručným popisem programu, ale to mělo být tištěné verze práce. Dále po spuštění projektu a výběru souboru mereni_metod.vi je na čelním panelu uveden text ohledně ukládání naměřených dat do txt souboru. To je ale nefunkční a uživatel by musel zasáhnout do blokového diagramu a přestavit konstantu tak, aby k ukládání docházelo. U vyhodnocování fáze nejsou uvedeny jednotky. Ty jsou pouze u osy v grafu, takže lze pouze předpokládat, že opět bude fáze ve stupních. Uživateli nemusí být na první pohled jasné, jak má nastavit například parametry jednotlivých metod (Co například definuje parametr fourier_presnost? Jakých hodnot může nabývat?). Na osách x je uveden čas, ale není jasné, zda je v sekundách, nebo ms. V práci je provedeno v kapitole č. 6 srovnání jednotlivých metod při různých nastaveních vstupního signálu. U některých grafů ovšem není zcela jasné, jak byla počítána chyba a o jakou chybu se vlastně jedná. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Připomínky mám pouze k chybějícím jednotkám jednotlivých veličin u popisu výpočtových vztahů. Dále na str. 18 se student odkazuje na neexistující kapitolu. I přes výše uvedené výtky doporučuji práci k obhajobě

Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 66265