ALKANAN, M. Pseudo-diferenční kmitočtové filtry fraktálního řádu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Sládok, Ondřej

Bakalářská práce řeší problematiku "Pseudo-diferenční kmitočtové filtry fraktálního řádu." V teoretické části shledávám nedostatky z hlediska nedostatečného popisu filtrů fraktálního řádu a pseudo-diferenčních filtrů, což jsou hlavní prameny práce. Chybí mi zde obsáhlejší popis i jiných návrhových a aproximačních metod. Dále není jasné proč byly využity právě koeficienty k1, k2, k3 - FPAA jak popisuje T. J. Freeborn. Za nejhodnotnější část práce hodnotím experimentální měření a její výsledky. Filtr je funkční pro alfa = 0,8, který potvrzuje správnou funkčnost filtru, pro alfa = 0,6 a alfa = 0,4 vykazuje filtr o poznání horší výsledky. Jako chybné bych viděl konstrukce RC struktury 7.řádu typu Foster II. Student od návrhu po experimentální měření pracoval aktivně a každý týden konzultoval svoji práci. Avšak závěrečné celkové zpracování a formální stránka práce má řadu nedostatků. Celkově by práce vyžadovala větší péči. Přes výše uvedené nedostatky musím konstatovat, že cíle práce byly splněny a proto hodnotím práci D/60 a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a analýzou pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů fraktálního řádu. Student provedl teoretický rozbor této složité problematiky a provedl návrh jednoho obvodového řešení, které bylo prakticky realizováno a změřeno. Zadání práce bylo tedy splněno. Avšak, k práci mám mnoho výhrad. V kap. 1.3 v druhém odstavci je uvedeno, že diferenční obvod lze navrhnout zrcadlením pasivních a aktivních prvků daného nediferenčního obvodu. Postrádám zde však ukázku, jak se transformují příčné a podélné prvky struktury. Kapitola 1.4 zabývající se filtračními strukturami fraktálního řádu je nedostatečně popsána. Chybí zde podrobnější informace o možných aproximačních a návrhových metodách těchto struktur, které jsou jednou z hlavních částí studentovy práce. V kap. 2.1 popisující základní vlastnosti aktivních prvků, kde student u některých prvků chybně uvádí, že obsahuje tři vysoké vstupy impedančního napětí. Dále není nikde vysvětleno k čemu slouží koeficienty k1, k2 a k3 použité pro návrh filtru fraktálního řádu. Stejně tak nikde není uvedeno jaká byla požita známá aproximace pro ovlivnění tvaru přenosové funkce, se kterou tyto koeficienty souvisí. Dále postrádám informaci o tom, jak byly odvozeny rovnice pro výpočet jednotlivých pasivních součástek obvodu. Kapitola 3.2 – Simulace: v práci postrádá smysl, jelikož obsahuje jen souhrn parametrů a hodnot obvodu bez simulací. Samotné výsledky měření a simulací v kap. 4 jsou nešťastně a špatně prezentované a zhodnocené. Získané výsledky měření filtru fraktálního řádu ukazují, že v návrhu obvodu nebo jeho sestavení vznikla chyba. Na základě této chyby jsou výsledky chybné a je zřejmé, že práce byla dodělávána na poslední chvíli, kdy student tedy neměl čas na nalezení chyby a její napravení. Student tyto výsledky hodnotí jako velmi dobré a případné odchylky jsou způsobeny zaokrouhlováním hodnot pasivních součástek. Z formálního hlediska je práce spíše na nižší úrovni. Práce je velmi nepřehledná, obsahuje mnoho typografických a formálních chyb, nesprávné odkazy na kapitoly, některé věty jsou psány nesrozumitelně. Dovolím si říct, že se podobá textu, který byl přeložen z angličtiny pomocí online překladače. Seznam literatury není správně. Práci hodnotím známkou E/ 55b.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 133380