TSEVELNYAM, A. Lokalizace zařízení pomocí BLE rámců [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Sysel, Petr

Zadání diplomové práce považuji za splněné ve všech bodech. Student pracoval aktivně a samostatně. Výsledkem je aplikace pro lokalizaci uvnitř budov pomocí BLE rámců vytvořená v jazyce Perl a JavaScript. Funkčnost byla experimentálně ověřena v prostorách firmy IXPERTA, přičemž byla vyhodnocena i přesnost lokalizace pro různé konfigurace uzlů sítě. Drobné výhrady mám k textové části práce. Především by bylo vhodné podrobněji vysvětlit problémy lokalizace při nepřesném stanovení vzdáleností od uzlů. I když tuto problematiku student v programu řeší, popis ilustračními obrázky v části 4.1 je nedostatečný. Přes uvedené výhrady hodnotím práci jako kvalitní vzhledem k praktické realizaci.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Číž, Radim

Posuzovaná diplomová práce se zabývá lokalizací mobilních objektů uvnitř budov s využitím technologie Bluetooth Low Energy (BLE). Z přiložených zdrojových kódů a naměřených výsledků vyplývá, že student úspěšně navrhnul a naprogramoval dvě metody lokalizace, založené na vyhodnocování indikátorů intenzity přijímaného signálu (RSSI), vysílaných v oznamovacích paketech BLE, vůči síti senzorů. V souladu s požadavkem zadání je v práci uvedeno i porovnání přesnosti obou lokalizačních metod a to v závislosti na hustotě senzorové sítě. Z hlediska odborného řešení návrhu, naprogramování, a zvoleného způsobu porovnání obou metod má práce výbornou úroveň a zcela splňuje zadání. Bohužel, úroveň interpretace naměřených výsledků, písemné a grafické prezentace řešení a celkového formálního zpracování je na hranici přijatelnosti. Výhrady mám zejména k naskenovaným a nijak neupraveným obrázkům, u kterých jsou sice uvedeny zdroje, avšak mám vážné obavy, že ne všichni držitelé autorských práv vyjádřili souhlas s jejich přetištěním v této diplomové práci. V textu jsou také zbytečně popisovány technologie a uváděny parametry, které se netýkají konkrétně zadané technologie BLE a pro řešení nemají žádný význam (např. kap. 1.2 a kap. 2). Význam některých velmi rozsáhlých pasáží textu pak není vůbec zřejmý, což je zejména případ kap. 4.1, kde je na 5 stranách uvedeno 9 převzatých obrázků nepřesných lokalizací, aniž by bylo vysvětleno, jak byly odhadované polohy objektů vypočteny. Naopak při popisu vlastního řešení a výsledků měření byl student příliš stručný. Například návrh a naprogramování algoritmů lokalizace, které jistě tvoří největší díl vykonané práce, jsou v textu popsány jen dvěma jednoduchými vývojovými diagramy a slovním popisem na celkem 16 řádcích. Výsledky měření jsou pak sice řádně dokumentovány pomocí tabulek a grafů a stručné závěry odpovídají teoretickým předpokladům, avšak student se nijak nesnažil vysvětlit důvody, proč byla u trilaterační metody, v některých případech, chyba lokalizace větší při hustším rozmístění senzorů. V této souvislosti bych rovněž vytknul nesprávně užívaný termín „chybovost“ místo správného termínu „absolutní chyba“.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 101982