MACÍČEK, O. Systém pro měření průtoku, teploty a tlaku se zobrazením v LabVIEW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Předmětem diplomové práce je návrh a realizace zařízení pro měření průtoku, teploty a tlaku fyziologického roztoku při měření na Langendorffově aparátu. Student nastudoval danou problematiku, vyhledal dostatečné množství relevantní literatury a navrhl zařízení podle požadavků zadání práce. Navržené zařízení diplomant realizoval a provedl sérii měření pro ověření jeho správné funkce. Na závěr sestavil uživatelský program v prostředí LabVIEW, který komunikuje pomocí USB se zařízením. Program provádí základní analýzu a vyobrazení naměřených hodnot v průběhu fází experimentu. Po formální stránce nemám k práci výhrady, práce působí velmi kompaktně a je psána korektní gramatikou. Použité obrázky jsou velmi dobré kvality. Zdroje uvedené v práci jsou řádně citovány, v seznamu literatury správně zapsány. Požadavky zadání byly splněny v plném rozsahu. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně navrženého snímače tlaku nebyla po dohodě s vedoucím práce experimentálně ověřena tato část zařízení. Práci student publikoval na soutěži Student EEICT2011. Předloženou práci pana Ondřeje Macíčka hodnotím známkou " v ý b o r n ě / A " a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Čížek, Martin

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem a realizací mikrokontrolerem řízeného kombinovaného přístroje pro měření rychlosti průtoku, teploty a tlaku fyziologického roztoku v Langendorffově aparátu. Úvodní část práce neobsahuje žádné redundantní pasáže a autor popisuje pouze teorii nutnou k porozumění problematice měření tlaku piezorezistivními senzory, měření teploty pomocí odporových čidel a měření průtoku mechanickým průtokoměrem. Dále se student věnuje už samotné konstrukci navrhovaného zařízení, provádí výběr vhodného termistoru pro měření teploty a piezorezistivního čidla pro měření tlaku. Pro měření průtoku byl použit elektromechanický průtokoměr MN05, který je k dispozici na ÚBMI. Konstrukce všech dílčích bloků je jasně a s srozumitelně popsána a bohatě ilustrována schématy zapojení a grafy, které mají svůj smysl a neslouží, jak bohužel bývá často zvykem, k nafouknutí textu. Diplomant navržené zařízení realizoval, naprogramoval firmware pro mikrokontroler ATMega 644 a vytvořil uživatelskou aplikaci v prostředí LabView komunikující se zařízením po sběrnici USB. Z této sběrnice je přístroj zároveň napájen. Výhrady mám ke způsobu zapojení tlakového čidla MPX5050DP. A/D převodník mikrokontroleru digitalizující výstupní napětí čidla je připojen na precizní 5V referenci s driftem 5 ppm/°C a PSRR>100 dB. Čidlo samotné je naopak připojeno přímo na 5V napájecí větev USB portu počítače. Na základě převodního vztahu udávaného výrobcem je výstupní napětí tlakového čidla přímo úměrné nejen měřenému tlaku ale i napájecímu napětí. V těchto případech se obyčejně doporučuje napájet senzory tohoto typu přímo ze stejné reference jako A/D převodník. Na str. 47 a 48 sice dimplomant vysvětluje, že problém neznámého napájecího napětí čidla řeší počáteční kalibrací známým tlakem ve 2 bodech, neuvádí však, co se stane, pokud se např. během měření z důvodu změny zatížení USB nebo zdroje PC změní napájecí napětí v 5V větvi. Kapitola 8.6. věnující se návrhu plošného spoje, která popisuje postup návrhu desek a některé základní operace v návrhovém softwaru Eagle 5.11, je dle mého soudu vzhledem k tématu práce nadbytečná, nicméně dokumentuje, že se diplomant řešení problému skutečně věnoval. Pan Macíček zpracoval velmi dobrou realizační diplomovou práci. Funkčnost zkonstruovaného zařízení je doložena experimentálními výsledky. Přiložená technická dokumentace desek plošných spojů je kompletní a použitelná pro opakovanou výrobu. Použitá literatura je korektně citována. Zadání bylo splněno. Práci DOPORUČUJI K OBHAJOBĚ s hodnocením B/89 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 34213