OSORIO, J. Polyfenoly ve výživě a jejich vliv na DNA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Brázda, Václav

Ve své bakalářské práci se Juan Osorio věnoval analýze vlivu vybraných polyfenolů na DNA. Student testoval několik sekvencí s potenciálem tvorby kvadruplexu a analyzoval je pomocí biofyzikálních metod. Ukázal, že tyto látky interagují s DNA a jsou schopny stabilizovat G-kvadruplexovou strukturu. Seznámil se také s prací s eukaryotickými buněčnými kulturami. Student byl při studiu a vypracování aktivní a svou bakalářskou práci vypracoval samostatně. Své výsledky mohl intenzivněji a zejména dříve konzultovat a některé zasluhují další verifikaci. Přes drobné problémy při práci a jejich zpracování - své výsledky úspěšně prezentuje ve své bakalářské práci a jeho práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Černayová, Diana

Bakalářská práce se věnuje vlivu vybraných zástupců polyfenolických látek obsažených v potravinách na DNA. Práce obsahuje 51 stran, přičemž je psaná v anglickém jazyce na relativně dobré úrovni. V teoretické části práce student zpracoval podstatné informace o vybraných fenolických látkách, kde věnoval poměrně velký prostor jejich kvalifikaci za cenu stručného popsání jejich biosyntézy a vlivu na DNA. Teoretická část je logicky členěna a při psaní podkapitol, které se týkaly vlivu oxidativního stresu a epigenetických modifikací, student využil mnoho aktuálních zdrojů, což přispívá ke kvalitě zpracované literární rešerše. V experimentální části práce se student poněkud intenzivně věnuje principu a popisu metod, se kterými dále pracoval (CD spektroskopie, ThT a Alamar Blue testy), nicméně se tyto informace hodí spíše do teoretické části práce. V kapitole Výsledky a diskuze se nachází několik výstupů měření ve formě grafů, které by bylo vhodné v popisech označovat jako obrázky (ang. Figure), nikoliv jako grafy (ang. Graphs). Při grafických výstupech z kapitoly 5.1.1 působí zvláštně, když intenzita fluorescence překračuje 100 %. Grafické výstupy z kapitoly 5.1.2 (CD spektrometrie), konkrétně obrázky (Graph 6–11) nejsou příliš přehledné a bylo by například vhodnější použít jiný typ grafu. Formulované závěry by mohly být konkrétnější. Zmíněné skutečnosti výrazně nenarušují celkový dojem z bakalářské práce, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm velmi dobře (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury a její citace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků C
Logické členění práce A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Splnění požadavků zadání B
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139031