CHRÁST, D. Frikční svařování materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrňa, Libor

Předložená práce s názvem Frikční svařování materiálů se zabývá problematikou rotačního třecího svařování. Cílem této práce je vytvoření a otestování heterogenních svarů Ti a austenitické nerezové oceli. Práce je rozdělena do 6 kapitol. Po úvodním poměrně podrobné rešerši technologie třecího svařování následuje experimentální část popisující průběh experimentu svaření nerezové oceli AISI 316L a titanu typu GR2 a vyhodnocení získaných vzorků z hlediska geometrie a mikrostruktury svaru a jeho pevnosti v tahu. Závěr shrnuje dosažené výsledky s konstatováním, že dosažená pevnost vytvořených svarů dosahuje pouze cca 1/3 pevnosti základních materiálů. Konstatuji, že stanovené cíle práce lze považovat za splněné. Po formální stránce nemá práce zjevných či výrazných nedostatků. Student k problematice přistupoval aktivně jak z hlediska návrhu tématu, tak při přípravě a vyhodnocení experimentu kde projevil samostatnost.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem "Frikční svařování materiálů" se zabývá zajímavou problematikou nekonvenčního svařování heterogenního svarového spoje nerezi a titanu. Práce je rozdělena do 5 kapitol. Po úvodním rozboru zadání následuje literární rešerše technologie svařování třením a použitých základních materiálů, včetně možností testování rotačních třecích svarů. Experimentální část práce popisuje procesy svařování jednotlivých materiálů, vyhodnocení makrostruktury, mikrostruktury a tahové zkoušky. V závěru práce je shrnuto vše podstatné. K práci jako celku mám několik výhrad. Jednak nejednotné EN i ASME značení základních materiálů. Dále v kapitole 3.5 jsou popsány jednotlivé nedestruktivní zkoušky svarů bez ohledu k provedeným experimentům a hlavně bez odkazů (citací) zmíněných ASTM norem. V kapitole 5.3 mi chybí vyhodnocení makrostruktury bez výronku (po dokonalém odstranění výronku), toto je v praxi podmínkou pro stanovení vyhovujících parametrů třecího svařování. Vlastní vyhodnocení makro i mikrostruktury je provedeno na vysoké úrovni. Následné vyhodnocení tahové zkoušky, bez ohledu vzorků s a bez předehřevu, neobsahuje konkrétní závěry. Vlastní experiment prakticky popisuje testování a odlaďování parametrů rotačního třecího svařování (na soustruhu) pro tento konkrétní heterogenní svarový spoj. Takhle nějak prapůvodně v minulosti začal vývoj rotačního třecího svařování v praxi. Po formální stránce nám rovněž několik připomínek a to nejednotný popis obrázků (malé i velké počáteční písmena) a kombinace evropských i amerických desetinných míst (.,) u čísel. Práce jako celek i řešená problematika je autorem zpracována na vysoké úrovni, včetně odborné angličtiny a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132814