PETRA-KAJŇÁK, D. Povelovací zařízení pro anténní rotátor řízené z PC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaller, Ondřej

Student měl ve své práci dle zadání navrhnout, realizovat a testovat přípravek pro řízení polarmountu ofsetové antény pro družicový televizní příjem a obslužný SW k tomuto. Studentův přístup byl po celou dobu řešení práce aktivní. Pravidelně docházel na konzultace, po kterých již samostatně řešil dílčí části projektu. Výsledky jeho práce jsou na velmi dobré úrovni. Je vytvořeno funkční obvodové řešení, navržena a osazena DPS, odladěn firmware. Byly vytvořeny aplikace pro ovládání a kalibraci systému. Hardware byl umístěn do vhodně upravené profesionální přístrojové skříňky. Při návrhu HW řešení byla důsledně galvanicky oddělena řídící část od části aktorové/snímací a to včetně napájecích zdrojů. Dále je třeba zmínit důsledné ošetření možných chybových stavů systému a uživatelsky přívětivé GUI, které dobře poslouží při laboratorní výuce studentů. Projekt tedy zcela splňuje zadání. Prezentace výsledků je velmi dobrá. Práce splňuje požadovanou délku pro BBCE a po formální stránce je na dobré úrovni. I přes drobné nedostatky (použití hovorových výrazů, netechnických termínů), vzhledem k celkově nadstandardní práci studenta na projektu, navrhuji hodnocení 96 body, tedy stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Práce se zabývá návrhem polohovacího zařízení pro rotátor satelitní paraboly. Student svépomocí vyvinul velmi zajímavé zařízení. Jako část zařízení využil moduly dostupné v rámci skříně bývalého přijímače (konstrukční díly, zdroj, ovládání displeje, displej, atd.), u kterých musel nejprve pochopit činnost a dokázat navázat na konstrukci profesionálního výrobce, což se zdárně podařilo včetně zprovoznění původního dálkového ovládání. Hlavním přínosem je však studentem vytvořený systém řídící jednotky se silovou částí, kde jádro tvoří modul procesoru Arduino. Student pro něj vytvořil firmware a odladil aplikace umožňující komunikaci s PC (přehledné uživatelské rozhraní naprogramované v Matlabu) včetně programu pro nastavování/definování uživatelských funkcí dálkového ovladače (např. přiřazení paměťových pozic jednotlivým družicím/polohám, atd.). Text práce popisuje základní informace k DVB s hlavním zaměřením na platformu DVB-S, základy instalace a zaměření satelitních antén a přehled antén a konstrukce jejich uchycení a polohování. Poté už je 80% práce věnováno detailní diskuzi vyvinutého zařízení (návrhu HW a SW). Zařízení je po konstrukční stránce velice zdařilé. Vytvořené programy se zdají být velmi propracované a řešící možné i méně pravděpodobné nestandardní stavy. K práci mám několik připomínek. V textu je zmínka na str. 2, že analogový kanál má datovou rychlost, což je trochu nepřesné. Asi bylo myšleno říct, že do kmitočtové rozteče původního (např. 8 MHz) analogového TV kanálu v pásmu UHF lze umístit digitální kanál obsahující multiplex několika programových služeb (3-5 Mbps na jeden TV program), které mohou dohromady využít až 32 Mbps datového toku. Na můj vkus bylo příliš mnoho jednoduchých obrázků přebráno z jiné literatury (a v nich i anglický text – to by mělo být v česky/slovensky psané práci jednotné). Jednoduchá zapojení (při vysvětlování principu např. v kap. 4.6 a 4.7) by měla být uvedena v hlavním textu, jinak se v práci hůře orientuje při neustálém koukání do příloh, kde jsou navíc tyto bloky v jednom celkovém zapojení bez naznačení rozdělení (úplně by stačilo něco podobného jako na obr. 4.2 ukázat i pro diskuze). Označení součástek v příloze navíc neodpovídá označení v rovnicích, např. (4.2), (4.4), apod. a je uvedeno bez hodnot. Příklad funkce sedmi-segmentového displeje není moc názorný. Množství a kvalita vykonané práce, odborná úroveň i forma zpracování odpovídá spíše nárokům na diplomovou práci a je vidět, že student se tématu nevěnoval pouze z povinnosti, ale se zájmem, zápalem a s radostí. Student musel řešit spoustu přídavných problémů (např. rozluštit komunikační protokol dálkového ovladače, modifikaci skříně a modulů, atd., o čemž asi neměl moc informací k dispozici).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 102277