VELIČ, S. Měření obrobků na obráběcích strojích pomocí obrobkové sondy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Holub, Michal

Předloženou diplomovou práci hodnotím výborně. Diplomant se v úvodní části práce věnuje popisu používání obrobkových sond a jejich rozdělení, včetně řešených úkolů publikovaných v recenzovaných vědeckých časopisech. Další část práce je věnovaná návrhu experimentu a možných negativních vlivů na výsledný výsledek. V práci je řešena analýza vlivu špatného vyrovnání koncových měrek na výslednou chybu délky. Další část práce je věnována experimentu, kde je provedeno několik nastavení stroje a provedeno ověření na koncových měrkách. Naměřené data jsou zpracovány dle VDA5 s cílem posoudit způsobilost měření obrobkovou sondou a popsat vliv nastavení geometrie stroje na výslednou měřenou délku. V průběhu řešení byly získány nové poznatky, které budou dále zpracovány v rámci další DP nebo interního výzkumu. Ty jsou popsány v diskuzi a závěru. Student byl v průběhu celého zpracování práce velice aktivní, připraven na konzultace, seznámil se s měřicími zařízeními a CNC obráběcím strojem, které byl schopen sám plně obsluhovat. Práci hodnotím velice přínosnou a je plánováno výsledky z této práce doplněné o další experimenty publikovat v recenzovaném vědeckém periodiku. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Marek, Tomáš

DP se zabývá měřením obrobků na obráběcích strojích pomocí obrobkových sond. Teoretická část se zabývá popisem sond a jejich principem měření. Kladně hodnotím i výpočet chyb, které se při měření vyskytují ( např. chyba sepnutí). Další teoretickou částí je popis měřících zařízení a měření geometrických chyb strojů, které bylo použito v praktické části práce. V praktické části bylo provedeno měření pomocí Interferometru, Ballbaru, Etalonu a nakonec koncových měrek pomocí sond. Postup měření pomocí vývojověho diagramu (str. 47) vypadá, že autor nejdříve změřil LI, Ballbar a Etalon a teprve poté nasadil koncové měrky. Tak to ve skutečnosti neproběhlo. Vyhodnocení pomocí grafů je přehledné a snadno pochopitelné. V práci se vyskytuje několik překlepů, které ovšem celek nijak nesnižují. Práci doporučuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123774