HRUBAN, J. Pracoviště pro měření termomechanického namáhání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Šandera, Josef

Řešitel pracoval samostatně, pravidelně konzultoval problematiku. V průběhu řešení práce student prokázal průměrné teoretické znalosti a dobrou zručnost. Nevhodně si naplánoval termíny, ačkoliv v důsledku rozvolnění studia na ni měl relativně dostatek času. Z toho důvodu nestihl odzkoušt a doladit program.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Splnění zadání C 38/50
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Švecová, Olga

Student Hruban se ve své bakalářské práci věnoval problematice termomechanického namáhání, spolehlivosti a příčinám vzniku poruch pájeného spoje. Výstupem práce je systém pro teplotní cyklování pomocí Peltiérových článků. Zadání práce odpovídá svým rozsahem i svou náročností požadavkům na bakalářský projekt. Předložená bakalářská práce z velké části splňuje zadání. Odborná úroveň práce je na uspokojivé úrovni. Student rozdělil práci do pěti kapitol. Po stručném úvodu student v dalších dvou kapitolách věnoval pozornost jak funkcím pájeného spoje, vlastnostem bezolovnatých slitin, poruchám v pájených spojích, tak i způsobu provedení spolehlivostní zkoušky. V těchto kapitolách by mohl student věnovat větší pozornost vlastnostem bezolovnatých slitin, provést jejich porovnání, dále pak poruchám v pájených spojích (v práci je popsána jen jedna z možných poruch pájeného spoje, na vznik které nemá termomechanické namáhání žádný vliv), a také způsobům a metodice provedení spolehlivostních zkoušek. V předposlední kapitole student popisuje pracoviště a změny jím provedené, a také jím vyvinutý řídící program. V závěru jsou shrnuty výsledky provedené práci, a také navrhnut další postup pro vylepšování daného pracoviště. Praktickou částí své práci student dokázal, že se dobře orientuje v řešené problematice, ale v teoretické části práce se vyskytují nepřesnosti. Formální stránka předložené bakalářské práce je na dobré úrovni. Menším nedostatkem je, že v práci chybí u některých obrázků odkaz na použitý zdroj literatury, chybí zde seznam zkratek a symbolů použitých v bakalářské práci, a také seznam použité literatury není sestaven podle příslušné normy. Úroveň jazykové stránky práce je dobrá, v práci se vyskytují chyby drobného charakteru. Grafická úpravu celé práce je na velmi dobré úrovni. V práci použité a uvedené studijní prameny jsou vhodně vybrané, ale některé z uvedených internetových odkazů nejsou funkční. Realizačním výstupem práce je vylepšení existujícího pracoviště pro měření termomechanického namáhání a vytvoření programu pro řídící blok. V této části práce student naplnil zadání práce, i když neúplně (nedostatky se projevují zejména ve významném omezení funkčnosti řídícího programu, viz kapitola 4.2.4.2). Při návrhu uživatelského rozhraní programu je potřeba použít jen jeden z jazyků, a to buď angličtinu, nebo češtinu. Kombinace obou jazyků v jedné verzi není vhodná (viz obrázek 24). Svým obsahem je předložená práce na úrovni dostatečné pro závěrečnou bakalářskou práci a v případě dopracování jistě bude mít i praktické využití. Výstup dané bakalářské práce bude po dopracování možné nasadit do výuky nebo využívat k získávání experimentálních dat pro následující semestrální, bakalářské a diplomové práce. Student Hruban vypracovanou bakalářskou prací prokázal schopnosti hodné bakaláře. Navrhuji hodnocení bakalářské práce stupněm uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 15697