ČTVERÁČEK, M. Návrh řízení dopravníkové techniky řešící dodržení pořadí zakázek při průchodu výrobní oblastí pomocí diskrétní simulace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Návrh řízení dopravníkové techniky řešící dodržení pořadí zakázek při průchodu výrobní oblastí pomocí diskrétní simulace Práce se zabývá návrhem řízení dopravníkové techniky řešící dodržení pořadí zakázek při průchodu výrobní oblastí pomocí diskrétní simulace. V úvodu práce je předložen podrobný a přehledně členěný současný stav poznání v této oblasti. Další část práce je podrobně věnována analýze výrobní oblasti – v tomto případě konkrétně dvou lakoven ve výrobním závodě Škoda Auto a.s. Těžištěm práce je tvorba simulačního modelu dopravníkového a zásobníkového systému na vstupu do lakoven. Vhodným uspořádáním dopravníkového systému zásobníku bylo dosaženo v rámci simulací vysokého zvýšení velikosti barevného bloku – až nad hodnotu 3 kar. Práce nemá konstrukční charakter, což je v souladu se zadáním. Práce diplomanta je původní a zcela splňuje požadavky zadání. Práce má výrazně nadprůměrnou úroveň a nemám k ní žádné připomínky. Diplomant ve své práci prokázal velmi rozsáhlé znalosti studovaného oboru a schopnost budoucí samostatné práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Štoček, Jiří

Současná situace na poli automobilového průmyslu nás stále častěji nutí přemýšlet o tom, jak dosáhnout konkurenčních výhod, respektive jak při stále zvyšující se kvalitě výsledných produktu tyto vyrábět s co nejnižšími vstupními náklady. Jednou z možností, jak podpořit toto snažení, je využívání simulace diskrétních událostí v rámci projektování nových výrob. Tím se také zabýval diplomant pan Bc. Martin Čtveráček. Práce je zpracována pro potřeby velkého průmyslového podniku, jakým jistě společnost Škoda Auto je. Tento fakt již sám o sobě předurčuje náročnost dané tématiky, zejména v oblasti vlastního návrhu řešení. Vlastní přínos práce spočívá ve vytvoření simulačního modelu (v prostředí simulačního SW Plant Simulation) stávající výrobní oblasti zásobníku pro třídění karoserií dle barvy, pomocí kterého je možné nalézt řešení ke zvýšení velikosti barevného bloku (počtu karoserií jdoucích v pořadí za sebou se shodnou barvou). Při jeho tvorbě student využil znalosti o tomto provozu na základě systémové analýzy dopravníkové techniky z reálné výroby. Na základě požadavků pak navrhl koncepční změny ve způsobu řízení (jedná se o princip tzv. „předřazeného členění dle odstínu barev do dvou skupin “) dopravníkové techniky. Diplomant dobře pochopil podstatu simulací jakožto nástroje pro hledání nových řešení, tak i podporu při rozhodování. Výsledků, kterých dosáhl a shrnul ve své práci, bude možno čerpat i v reálné praxi. Po grafické i stylistické stránce je práce povedená. Drobnými nedostatky, které však nikterak nesnižují vysokou kvalitu předkládané práce jsou: - na straně 12 v prvním odstavci chybí ukončení věty tečkou „závodem ŠKODA AUTO a.s. “; - na straně 12 je chybně použit člen „... logického uspořádání díla a rozděluje ji tak na ...“ ; - na straně 20 v druhém odstavci je použit odkaz na obrázek „obrázek výše“ - doporučuji používat konkrétní označení „obrázek 2-4“; - na straně 22 nečitelnost obrázku 2-5; - na straně 65 nečitelnost obrázku 4-8; - na stranách P XII a P XVI - 2 je špatná čitelnost hodnot vytížení pracovišť; - na straně 25 u obrázku 2-8 je použito jednou označení válečková trať podruhé válečková dráha – nejednotné označení; - v kapitolách 4.1.2 a 4.1.3 použil autor pojem validace a verifikace – chybí vysvětlení těchto pojmů. Tato práce splňuje dle mého názoru všechny požadavky kladené na tento typ práce a to jak z formálního hlediska, tak z hlediska požadavku firmy Škoda Auto. Dokonce tato práce vzhledem k její časové náročnosti překračuje běžný rámec diplomových prací a je dle mého názoru výborným odrazovým můstkem pro diplomantův další kariérní život. Tímto mu přeji hodně úspěchu do dalšího nejen profesního života.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 71286