VARGA, O. Efektivní schémata digitálních podpisů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Malina, Lukáš

Student během řešení diplomové práce byl aktivní. Zadání práce bylo splněno. Nicméně výsledná aplikace trpí funkčními výpadky, které nejsou dostatečně popsány v návodu či v kapitolách 4.5 a 4.6. Diskuze nad moderními efektivními schématy digitálních podpisů a následná implementace mohla obsahovat více schémat, které by byly vhodné i pro výpočetně slabé zařízení. Formální zpracování a využití literatury bylo na velmi dobré úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 36/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Sobotka, Jiří

V této diplomové práci se studentovi podařilo pouze částečně splnit zadání. V první části práce jsou teoreticky rozrebrána schémata digitálních podpisů, v druhé části se student věnuje problematice implementace digitálních podpisů v jatyce C#. Největší slabinou práce jsou kapitoly popisující program, jenž student vytvořil, samotný program a diskuze získaných výsledků. Příloha obsahuje program o dvou částech, část Server pro digitální podepisování souborů a část Client pro ověření pravosti digitálního podpisu. Program je plný chyb a nepodařilo se mi ho zprovoznit, vždy se objeví chybové hlášení na straně Serveru: Zadaný šifrovací algoritmus není na této platformě podporován. Client se zase nedokáže k Serveru připojit. V práci jsou sice věnovány dvě kapitoly popisu obou částí programu, ale pouze stroze popisují funkci jednotlivých tlačítek. Když už si dal student při psaní programu práci s vytvářením chybových hlášek, tak by měl také přiložit nějaký návod jak program úspěšně spustit a co dané hlášky znamenají. Výsledkem tedy je, že program nefunguje. Posledním nedostatkem práce je diskuze výsledků, kde autor pouze předkládá souhrn měření časové závislosti zpracování podpisu a ověření podpisu pomocí jednotlivých algoritmů o různých délkách klíčů. Což je velice málo informací pro posouzení efektivity jednotlivých algoritmů. Dále měl student za úkol navrhnout nejvýhodnější řešení pro praktickou implementaci s ohledem na efektivnost, nízké paměťové nároky, bezpečnost, inovativnost a složitost implementace. Tuto část zadání student vyřešil opět pouze porovnáním doby podpisu pomocí jednotlivých algoritmů. Práci přesto doporučuji k obajobě s hodnocením pouze uspokojivě / D (62 bodů)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Formální zpracování práce C 7/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 40082