TURCOVSKÝ, Š. Obnova Jasenovského hradu a okolí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Student Štefan Turcovský se po ateliérových pracích, které se věnovaly soutěžím pro New York apod. ve své závěrečné práci na naší fakultě vrací do svého rodného kraje. Je sympatické pozorovat tento trend mladých tvůrců obracet svou pozornost na místa, která jsou jim blízká a neslibují příliš efektní zadání se spektakulárními výstupy. Cením si tento přístup a schopnost vnímat i témata práce architekta, která nejsou zdánlivě atraktivní. Pan Turcovský dobře ví, že jak praví klasik, není malých rolí a každá poctivá práce, ať už v jakémkoli oboru má hluboký smysl. Svou závěrečnou prací to dokazuje a představuje smělý pohled na prezentaci tradičního života v regionu Jasenova. Jeho architektonický projev je mi velmi sympatický a blízký a je zbytečné dál o něm psát. Dílo hovoří samo za sebe. Práci hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šindlar, Jiljí

Diplomová práce dokladuje schopnost studenta pracovat na náročných architektonických tématech a tedy i uplatnit se v oboru. Za problematické na předložené práci vidím nejen logiku provozu jak území, tak jednotlivých objektů, včetně tzv. ekonomických faktorů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Autor diplomového projektu se zabývá velmi náročným tématem, které vyžaduje hluboké znalosti nejen současných možností „aktivace“ historicky významných území a objektů, ale i historie místa. Navržené řešení logickým způsobem rozvíjí dané možnosti, a tak atakuje kompetentní instituce a orgány výzvou ke konkrétním krokům znovuoživení prostoru. Svým způsobem je však potlačen význam komunikačních systémů, které se v současné době jeví jako jeden z podstatných prostorotvorných akcentů zásadně ovlivňujících možnosti využití a rozvoje místa.
Architektonické řešení C Architektonické řešení reaguje na tradice stavitelství místa a snaží se rozvíjet nejen stavební technologie /konstrukce, materiál/, ale zejména respektovat měřítko staveb. Jako výrazný problém se jeví komunikační provázání jednotlivých funkčních objektů. To souvisí s tématem tzv. bezbariérovosti, bezpečnosti požární a jiné. Jako téma diskuse považuji tzv. výrazovou jednotnost objektů, které ovšem mají velmi různorodý obsah-funkci /např. výstavní tématiku, WC atd./, což mimo jiné souvisí i s tzv. informačním systémem atd.
Provozní řešení B Dispoziční uspořádání provozu jednotlivých objektů a stejně tak i celku /souboru staveb/, včetně objektu „kaple“, nabízí prostor pro zajištění základních aktivit nezbytných pro kulturní využívání a rozvoj významu místa. Větší důraz by měl být dán na komunikační systémy /obecné pojmenování/ umožňující kontakt s objekty stávajícími, nově navrženými a osídlením.
Formální úroveň B Grafické zpracování je na dobré úrovni. Snad větší pozornost by mohla být věnována logice usazení objektů do terénu atd.
Technicko konstrukční řešení C Konstrukční řešení objektů navazuje na tradiční stavitelské konstrukce a technologie, nicméně relativně méně důsledně. To se týká jak zakládání objektů, tak detailů střech a jejich odvodnění atd.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 70802